Článek
Slunce, koupání v chlorované nebo mořské vodě, vítr a písek jsou totiž pro vlasy velkou zátěží. Největší nebezpečí pro naši kštici představuje UV záření. Pokud není dostatečně chráněna, pronikají paprsky ochrannou vrstvou vlasu (kutikulem) a narušují jeho strukturu.
Vlasy se začnou vysušovat, blednout, lámou se a ztrácejí lesk. Barvené vlasy se mohou nadměrně zesvětlit či dokonce změnit odstín. Neškodí jim totiž jen přímé sluneční záření, stejně tak působí i oblíbené paprsky solária.
Oslabí je také slaná či chlorovaná voda, zvířený písek na pláži, takže pak hůře odolávají slunečním paprskům. Pro takto poškozené vlasy už zbývá jediná pomoc, nechat se ostříhat.
Pomůže šátek
Před škodlivými slunečními paprsky potřebují vlasy stejně jako pokožka dobře chránit. Praktickým a užitečným doplňkem plážového vybavení by se proto měl stát klobouk, šátek nebo kšiltovka, nejlépe světlé barvy. Pomůže také pobyt ve stínu, třeba pod slunečníkem.
Jenom pokrývka hlavy ale nestačí, určitě v ní nevydržíme na sluníčku celý den. Proto používáme kvalitní kosmetiku s obsahem UV filtru. Existují speciální vlasové šampony, kondicionéry, krémy či mléka. Obalí vlas a dodají mu výživné látky, které zabrání nadměrnému vysoušení.
Poškození vlasů, které si odneseme ze čtrnáctidenní letní dovolené, mívá mnohem závažnější důsledky, než by se mohlo na první pohled zdát. Včas proto myslíme na to, že si teď zaslouží zvýšenou péči, jen tak budou i po návratu z dovolené krásné a zdravé.
Jak je ochránit
- Po koupání v mořské nebo chlorované vodě si vlasy vždy důkladně opláchneme čistou tekoucí vodou, abychom z nich odstranili všechny nečistoty, které je zatěžují (sůl, chlor, písek). Pokud není k dispozici, dá se použít i pitná voda z plastové lahve.
- Během celého dne používáme speciální vlasové krémy, které se nemusí oplachovat, vlasy vyživí a ochrání před sluníčkem.
- Večer vlasy jemně, ale důkladně umyjeme dobrým šamponem a ošetříme kondicionérem. Můžeme použít i vlasovou masku nebo krém, tím zabráníme jejich přesušení.
- Zbytečně je nezatěžujeme fénováním, kulmováním nebo tupírováním, ale necháme je proschnout na vzduchu.
- Za větrného počasí si stáhneme dlouhé vlasy dozadu, aby se nezacuchaly. Pokud tomu nezabráníme, opatrně je rozčešeme hřebenem se širokými zuby směrem od konečků ke kořínkům.
- Můžeme sáhnout také po domácích prostředcích - připravíme si třeba regenerační vlasovou masku smícháním olivového oleje, žloutku a citronové šťávy, necháme působit asi 20 minut a pak vlasy důkladně opláchneme. Budou krásně vláčné a lesklé.
Na cestách se hodí:
Šampon s obsahem UV filtru, který zároveň chrání vlasy před pronikáním slunečního záření do vlasové kůry. Pokud obsahuje ještě kokosové mléko, pak vlasy hydratuje, zvláční a dodá tolik potřebnou výživu.
Kondicionér s UV filtrem vlasy ošetří a každý z nich obalí ochrannou vrstvou, dodá mu výživné látky, které zamezí nadměrnému vysoušení, elektrizování a pozdějšímu lámání. Usnadní také jejich rozčesávání a úpravu.
Lehký nesmývací krém s UV filtrem je chrání a zároveň je vyživuje. Krém se do nich vtírá po celé délce a neoplachuje se. Nanáší se do suchých nebo mokrých vlasů během slunění a vždy po návratu od moře nebo z bazénu. Pro přirozeně sušší nebo poškozené vlasy se doporučuje používat krém v průběhu celého léta.