Hlavní obsah

V jediném centru pro pacienty s tuberkulózou ubývá lůžek, lékaři apelují na vytvoření dalších kapacit

Počet lidí s tuberkulózou meziročně vzrostl o 17 procent, narostl i počet nemocných dětí. Uvedla to Česká pneumologická a ftizeologická společnost u příležitosti Světového dne boje proti tuberkulóze, který připadá na 24. března. Nápor pacientů potvrzuje i pneumologická klinika Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze. S tuberkulózou tam již měsíc leží také Ondřej. O nemoci otevřeně promluvil před kamerou Novinek.

Ondřej s tuberkulózou v Thomayerově nemocniciVideo: Marek Tereba, Novinky

Článek

První příznaky slabosti pocítil Ondřej začátkem zimy. Zhoršení nastalo ke konci ledna, kdy se už rozhodl situaci řešit.

„Průvodní příznaky začaly v půlce prosince, ale já tomu nepřisuzoval velkou váhu, protože jsem lehký astmatik, malinko se občas peru s průduškami, pracuji na horách a hodně sportuji, takže jsem občas malinko nachlazen,“ říká na úvod našeho povídání.

Nestandardní začala být situace až v lednu, kdy „chřipkový“ stav neustupoval. „Byl jsem dušný, malátný, unavený a vzhledem k tomu, že to tři týdny nepřestávalo, tak mi to začalo vrtat hlavou a začal jsem to řešit,“ doplňuje pacient.

Foto: Novinky

Na uzavřeném oddělení strávil Ondřej zatím více než měsíc. Domů se ale hned tak nepodívá

Že to vypadá jako chřipka, sdělil Ondřejovi i jeho profesní lékař. Po týdnu však raději zašel ke svému praktikovi. Ten mu provedl snímek plic a další vyšetření. „Na základě toho mě vlastně hned hospitalizovali na Pneumologické klinice Fakultní Thomayerovy nemocnice,“ prozrazuje s tím, že na oddělení je již déle než měsíc.

Tam má velmi omezený režim. V podstatě nemůže opouštět svůj pokoj, jediné místo, kam může vyjít, je společná zahrada při nemocničním pavilonu. Ta je obehnána dvěma ploty, což psychice pacientů nepomůže.

„Styk s rodinou je omezen pouze na pár minut, a to ještě jen přes plot. Nejhorší ale je fyzická degradace. Psychicky to zvládám, ale bojím se, že přijdou horší chvíle, protože tady ještě nějakou dobu budu,“ svěřuje se.

Foto: Novinky

Vstup do jediného centra, kde se v Česku léčí závažnější formy tuberkulózy, doprovázejí přísná opatření

I našemu setkání předchází důkladná opatření. Před vstupem na oddělení si nasazuji respirátor, na boty návleky a na tělo plášť, to proto, aby se minimalizovalo riziko nákazy. Ta se sice podle lékařů šíří jen u neléčených osob s plicní formou tuberkulózy a kašlem, ale jak mi říká tamní vedoucí lékařka pro léčbu tuberkulózy Emília Kopecká: „Prevence je prevence.“

Centrum pro léčbu tuberkulózy je v pražské Thomayerově nemocnici jediné místo v zemi, kde se nemoc léčí. Pavilon je rozdělen na dvě části. V přízemí se léčí pacienti s „klasickým“ typem tuberkulózy, v patře s multirezistentním.

„Klasická tuberkulóza je citlivá na všechna základní antituberkulotika, kterých je pět. Multirezistentní je naopak necitlivá na dvě základní antituberkulotika,“ vysvětluje Kopecká.

„Kde je chudoba, tam je tuberkulóza“

Nárůst pacientů pociťují u obou forem nemoci. Předloni se na speciálním oddělení léčilo s vážnější formou tuberkulózy 17 pacientů, loni už to bylo 31. Za nárůstem stojí podle lékařky hlavně příliv nemocných osob z bývalého Sovětského bloku.

„Pacienti, které tady máme, jsou většinou sociálně slabší, často bezdomovci. Jak já říkám: ‚Kde je chudoba, tam je tuberkulóza.‘ Pak jsou tu i lidé, kteří přicházejí z východu. Tam ta tuberkulóza není tak podchycená jako u nás. Vidíme i náhodné nálezy. Oni přicházejí třeba na operaci slepého střeva a náhodně se zjistí, že mají tuberkulózu,“ prozrazuje vedoucí lékařka.

Pro tyto pacienty je v Thomayerově nemocnici připraveno celkem 35 lůžek. Dvacet pro citlivou formu, dalších patnáct pro rezistentní. Kapacita zatím dostačuje, s nárůstem pacientů však lékaři napříč republikou apelují na vznik nového centra pro léčbu tuberkulózy. V současnosti o tom jednají s ministerstvem zdravotnictví.

Foto: Novinky

Další centrum pro léčbu tuberkulózy by mohlo vzniknout v Hradci Králové

„Je nezbytné, aby vznikla další centra. Plánujeme Brno a Hradec Králové. Vše ale záleží na financích, stavba takové jednotky není levná,“ říká předseda České pneumologické a ftizeologické společnosti Vladimír Koblížek.

„Už rok se snažíme získat finance z centrálních zdrojů. Bohužel narážíme na to, že finančních prostředků je podle ministerstva zdravotnictví málo,“ doplňuje Koblížek.

„O rozšíření o další lůžka uvažujeme ve Fakultní nemocnici Hradec Králové, kde získáváme nové prostory pro výstavbu. Je však nezbytné vyřešit finanční zabezpečení vzniku dalších lůžek. O těchto záležitostech probíhají jednání,“ odpověděl na dotaz Novinek tiskový mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob.

Léčba jednoho pacienta stojí 1,5 milionu

Nová centra by měla sloužit hlavně pro pacienty s rezistentní formou nemoci. S běžným typem tuberkulózy se dnes mohou léčit i na běžných plicních odděleních. Tam je podle Koblížka kapacita stále dostačující.

„Nárůst odolných forem TBC, necitlivých na běžná antituberkulotika, je dvojnásobný. O úhradu moderních léků, které zkracují dobu hospitalizace z 18–24 na 6–9 měsíců, musíme žádat zdravotní pojišťovny mimořádně na paragraf 16. Léčba jednoho pacienta stojí kolem 1,5 milionu korun,“ uzavírá přednostka Pneumologické kliniky FTN v Praze Martina Koziar Vašáková.

Výběr článků

Načítám