Článek
Lékaři pacientkám, které měly zúženou aortální chlopeň, už špatně dýchaly a měly tlak na prsou, zavedli tříslem chlopeň umělou. „Celý zákrok trval u každé pacientky asi hodinu a půl,“ říká doktor Želízko. Lékaři v třísle napíchli pacientce velkou tepnu a proti krevnímu proudu šli katetrem až k srdci. Katetr je úzká dutá trubička, kterou přes zúženou aortální chlopeň se dostali až do levé srdeční komory.
Zúženou chlopeň rozšířili speciálním balónkem
Zúženou aortální chlopeň pak lékaři rozšířili speciálním balónkem, který měl průměr 25 mm, a do rozšířeného aortálního ústí zavedli katetrem umělou chlopeň. Tu nainplantovali do místa původní chlopně.
„Ne každý pacient je k takovému zákroku vhodný. Můžeme ho uskutečnit u těch, kteří by byli pro běžnou otevřenou operaci příliš rizikoví například vzhledem k věku nebo dalším nemocím, které již mají,“ říká doktor Želízko.
Pacientky půjdou za pět dní po zákroku domů
Zákrok byl udělán při vědomí, odpadla tedy anestesie a stejně tak nutnost otevření hrudníku a napojení na mimotělní krevní oběh. Tím vším se podstatně snížily možné komplikace a infekce.
„Počítáme s tím, že pacientky půjdou za pět dní po zákroku domů,“ informoval doktor Želízko. V IKEM plánují ročně udělat 20 až 30 těchto operací. A to nejen pro pacienty z Prahy, ale z celé republiky, pokud k tomuto výkonu budou přísně vybráni.