Hlavní obsah

V Česku byla provedena první společná transplantace srdce a plic

PRAHA

Lékaři Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) provedli 22.listopadu první úspěšnou kombinovanou transplantaci srdce a plic v České republice. Příjemkyní orgánů byla devětačtyřicetiletá žena s vrozenou srdeční vadou, která jí vážně poškodila plíce.

Článek

Na přípravě tohoto programu i vlastní operaci s IKEM spolupracovali odborníci z Vídně, kteří loni srdce a plíce transplantovali jednomu českému pacientovi a čeští lékaři byli ve Vídni u nich na stáži. Na zákroku se podíleli také pracovníci Fakultní Thomayerovy nemocnice a vybraní odborníci z dalších nemocnic.

Vlastní operace i pooperační průběh byl a je bez závažných komplikací. Pacientka je v dobrém stavu, i když zůstává zatím, zejména z důvodu možnosti vzniku infekce, v nemocnici. Tam prožije podle přednosty Kardiocentra IKEM profesora Jana Pirka  i vánoční svátky. Transplantace plic je nejrizikovější. Na rozdíl od jiných orgánů uzavřených v hrudníku či břiše jsou plíce jako jediné trvale ve styku se zevním prostředím, a jsou tedy vystaveny většímu nebezpečí infekce. Oba orgány pocházejí od jednoho dárce.

Pirk uvedl, že kombinovaných transplantací srdce a plic se ve světě dělá přibližně 80 ročně. První transplantace srdce v ČR se uskutečnila v IKEM v roce 1984, v současné době se jich v tomto zařízení provádí zhruba 40 ročně. Další transplantace srdce provádějí lékaři v Brně. Transplantace plic se v ČR provádějí deset let a dělá je profesor Pavel Pafko z Fakultní nemocnice Motol. Dosud jich provedl stovku.

Výběr článků

Načítám