Článek
Většina lidí s diabetem trpí typem dvě, jejíž vznik úzce souvisí s nezdravým životním stylem, špatnou stravou a nedostatkem pohybu.
"Milióny lidí by nástup nemoci mohly oddálit nebo mu dokonce zabránit, kdyby zhubli a více se hýbali," tvrdí Dr. Griffin Rodgers, ředitel amerického ústavu National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Disease.
Již malé zhubnutí přináší úspěchy
Deset let probíhající studie sledovala 3 234 osob s nadváhou a se zvýšenou hladinou cukru v krvi.
Ukázalo se, že i mírné snížení hmotnosti znamenalo zmenšení rizika vzniku cukrovky až o třetinu. Ještě větší dopad mělo zhubnutí na zdravotní stav pacientů starších šedesáti let. U nich se nebezpečí během výzkumu snížilo o polovinu.
"Snížení váhy znamená zároveň zmenšení rizika vzniku diabetu," prohlásil Dr. William Knowler, jehož studie byla zveřejněna v odborném časopise Lancet.
Její výsledky vycházejí z programu, při němž se u ohrožených osob mělo zredukovat nadměrné množství tělesného tuku a snížit příjem kalorií. Respondenti se tedy měli věnovat alespoň 150 minut týdně tělesné aktivitě a učili se změnit své stravovací návyky. Po deseti letech vyšlo najevo, že u pacientů, kteří si dokázali udržet sníženou hmotnost, kleslo nebezpečí vzniku cukrovky o 34 procent.
Někdy nepomůže nic
Knowler se netají tím, že u někoho se cukrovka vyvinula i přes veškerou snahu o změnu životního stylu. Přesto je přesvědčen, že dostatečné úsilí může nástup této nebezpečné nemoc přinejmenším oddálit.
Cukrovka je přitom hlavní příčinou slepoty u dospělých a amputací končetin, které nejsou důsledkem úrazů. U diabetiků je mnohem větší pravděpodobnost vzniku infarktu myokardu nebo mozkové mrtvice a závažného onemocnění ledvin.