Článek
S přípravky na růžové bázi je to obdobné jako třeba s marmeládami - když si je uděláme sami, přesně víme, co v nich je. Ostatně zahrát si na laboratoř krásy je docela příjemné.
Pleťovou vodu může sice používat každý, ale zvláště prospěje pleti suché, citlivé a zralé. Připravíme si ji z 5 g růžových lístků, 1 dl přírodního bílého vína a 50 ml destilované vody. Vše necháme stát v uzavřené tmavé nádobě při pokojové teplotě, potom přefiltrujeme, vymačkáme a doplníme destilovanou vodou na původní množství. Používáme na dočištění i osvěžení pokožky během dne.
Olejový výluh je výtečný do koupele, pár kapek můžeme pravidelně přidávat do vody na oplachování obličeje. Do nádoby nepropouštějící světlo dáme 5 g růžových lístků, 1 dl kvalitního oleje. Louhujeme 14 dní při pokojové teplotě, pak scedíme, vymačkáme a doplníme olejem na 1 dl. Uchováváme v chladničce, kde vydrží až tři měsíce.
Toaletní ocet zvlhčuje pokožku na celém těle a zabraňuje pocení. Recept: 10 g růžových lístků zalijeme půl litrem osmiprocentního lihového octa, přidáme 1 dl destilované vody, 1 lžičku růžového olejového výluhu a 1 lžíci lihu, po dvou týdnech přefiltrujeme, doplníme destilovanou vodou a další lžičkou růžového výluhu. Uchováváme v chladničce.
Z růží ve vlastní kosmetice se můžeme těšit celý rok. Stačí okvětní lístky sebrat, nejlépe za suchého poledne, a v tenké vrstvě usušit ve stínu.
Stejně naložíme i s darovanou kyticí, která už ve váze splnila svůj úkol, nicméně krásu může rozdávat dál.