Článek
Vědci se snaží lidstvo neustále upozorňovat na nadužívání antibiotik, nicméně ne vždy jsou jejich výzvy nemocnými i lékaři patřičně vyslyšeny. Vědci z Washingtonské University uvádějí právě záněty vedlejších nosních dutin, u kterých lékaři antibiotika předepisují s určitou pravidelností.
Podle jejich výzkumu léčba antibiotiky funguje u těchto zánětů naprosto shodně, jako když nemocní nepolykají žádné léky. Jejich studie se zúčastnilo 166 dospělých se zánětem vedlejších nosních dutin. Polovina z nich byla léčena antibiotiky, druhá polovina dostávala placebo. Po celou dobu léčby se ale všichni zúčastnění výzkumu cítili naprosto shodně. U obou skupin došlo k úlevě od té největší bolesti po třech dnech.
Antibiotika bez přínosu
"V současné době existuje celá řada důkazů, že antibiotika neposkytují téměř žádný přínos při léčbě vedlejších nosních dutin. Přesto lékaři antibiotika při léčbě horních cest dýchacích neustále předepisují," potvrzuje jeden z autorů studie Jay Piccirillo a dodává:
"Většina zánětů vedlejších nosních dutin vyžaduje léčbu do 10 dnů a antibiotika v těchto případech léčbu neurychlí."
Během celého výzkumu mohli všichni nemocní libovolně používat volně prodejné léky na bolest, horečku, kašel či ucpání nosu.