Článek
Zná to asi každý z nás. Pokud zub dlouhodobě bolí a jediným řešením je jeho vytrhnutí, stává se návštěva lékaře naší noční můrou. Obvyklý postup při vytržení zubu se neobejde bez jeho vyviklávání. Násilím se tak proniká do štěrbiny mezi zubem a stěnou zubního lůžka, a to často vede k hrubému pohmoždění celé tkáně.
Zubní lékaři hořovické nemocnice proto přistoupili k mnohem šetrnější metodě, kdy je spojení mezi kostí a zubem přerušeno bez toho, aby došlo k nějakému poškození.
„Piezochirurgie má celou řadu výhod. Rána tolik nekrvácí, kost není poškozená a pro samotného pacienta je celý zákrok méně bolestivý. Jedná se o moderní technologii, díky které můžeme být šetrnější,“ upozorňuje primář zubního oddělení Nemocnice Hořovice Zdeněk Kaiser, který piezochirurgii využívá zhruba jeden rok.
Hořovická nemocnice začala piezochirurgii používat nejdříve jen v případech, kdy zub nešel vytrhnout klasickou cestou, a tak se muselo přistoupit k chirurgickému zákroku. Postupem času se metoda začala využívat i v ostatních vhodných případech.
„Speciálně vyvinuté tvrdokovové nástroje jsou rozkmitány ultrazvukem a nám pak umožňují extrémně šetrnou práci s kostí. Koncové násady přístroje, který se v této metodě používá, dokážou díky určité frekvenci kmitání a rozsahu amplitudy opracovávat pouze kost bez poškození měkkých tkání,“ popsal Zdeněk Kaiser.