Článek
Za poslední rok zaznamenaly kliniky plastické chirurgie dvacetiprocentní nárůst pacientek požadující úpravu ušního lalůčku. Hmotnost náušnic lalůček protahuje; velikost šperků pak zvyšuje nebezpečí, že se ozdoby zachytí a roztrhnou dírku v uchu.
Přestože ušní lalůček postrádá biologickou funkci, je dobře prokrven a nachází se v něm množství nervových zakončení. Proto je jeho poranění bolestivou záležitostí. "Může trvat měsíce nebo roky, než se zranění projeví, záleží na tíze náušnic a vlastnostech kůže," říká Roberto Viel, britský plastický chirurg z Londýna.
Léčba trvá osm až deset týdnů. Podle lékařů nošení těžkých ozdob znamená zdravotní risk, proto by přednost měly dostat malé pecičky, či náušnice s klipsnou.
Nezávisí však pouze na špercích, ale i na fyzických dispozicích milovníků velkých náušnic. Pokud má ucho od narození prodloužený tvar, s přibývajícím věkem bude vypadat hůř než drobnější sluchový orgán. "Zmenšení délky lalůčku se již stává běžným zákrokem, a to zejména mezi muži, na kterých je tento nedostatek více viditelný," říká Roberto Viel.