Článek
Z pětadvaceti testovaných šampónů dopadly nejhůře především známé značky, mezi nimi například Head and Shoulders či Dercap Technique. Pouze dva šampóny byly ohodnoceny jako "velmi dobré" a dalších osm jako "dobré".
Při testech byly v šampónech podle časopisu Öko-Test zjištěny "podezřelé konzervační látky" a řada "problematických pomocných látek". Ty ještě dále zatěžují podrážděnou pokožku hlavy.
Některé látky mohou vyvolat i alergie
Jde především o látky vznikající štěpením formaldehydu a o další tři látky, které již v nepatrném množství dráždí sliznici a mohou vyvolat alergie. Formaldehyd bývá kromě toho často považován za karcinogenní látku, připomněl Öko-Test.
Některé účinné látky v šampónech mohou mít výrazné vedlejší účinky. Například pyrithion zinečnatý, kterému důvěřuje pět výrobců šampónů, sice má dezinfekční účinky, avšak současně zvyšuje mastnotu vlasů a brzdí přirozené dělení buněk, čímž ovlivňuje biologii kůže. Další látka, climbazol, která ničí bakterie a houby, údajně může přes pokožku hlavy pronikat do organismu.
Hlasujte v anketě pod článkem: |
Používáte šampóny proti lupům? |
Také agresivní laurylsulfáty, které se v pěti šampónech používají jako pěnivé látky, mohou zhoršit stav pokožky hlavy. Jejich dráždivý účinek má nežádoucí vedlejší efekt - lupy se množí ještě více.