Článek
Je to onemocnění, při kterém se částečky děložní výstelky - endometria - nacházejí mimo děložní dutinu. Tato ložiska reagují na působení vaječníkových hormonů. Mohou se usazovat na jakémkoli orgánu v těle ženy s výjimkou sleziny. Většinou jsou však postiženy děloha, vejcovod a vaječník. Novinářům to řekla vedoucí Centra pro diagnostiku a léčbu endometriózy při Gynekologicko-porodnické klinice Všeobecné fakultní nemocnice Hana Hrušková.
Endometriózu lze dobře léčit hormonální blokádou vaječníků nebo chirurgickým odstraněním ložisek, které se provádí především laparoskopicky. Úspěšnější bývá léčba hormonální, ale u čtvrtiny až poloviny žen se do jednoho roku po vysazení léčby mohou obtíže opakovat. Hormonální terapie může vést i k dočasné ztrátě menstruace, návalům a poruchám spánku.
Porucha se může podílet na neplodnosti
Pokud je endometrióza v dutině břišní rozsáhlá, způsobuje srůsty, které omezují pohyblivost vejcovodu, popřípadě ho mohou uzavřít a vajíčko nemůže postupovat do dělohy.
Téměř 4000 žen s diagnózou endometriózy za tři roky vyšetřili ambulantně lékaři Centra pro její diagnostiku a léčbu Všeobecné fakultní nemocnice. Operaci podstoupilo 300 žen.
Příčinou neplodnosti však může být i to, že ženy trpící endometriózou mají častěji potíže s ovulací, s produkcí hormonu ve vaječníku a s vývojem vajíček. Neplodnost může způsobit i porucha, při níž nedojde k prasknutí drobné cysty, která obsahuje vajíčko. Rovněž porucha imunitního sytému žen s endometriózou se může podílet na neplodnosti.