Hlavní obsah

Tanorexie - chorobná závislost na opalování

Praha

S módou opáleného těla se objevila i nová nemoc, tanorexie. Znamená chorobnou závislost na opalování - na slunci nebo v soláriu. Postihuje hlavně ženy a dívky, neopálené si připadají ošklivé. Vymluvit si to nedají, a tak se vystavují riziku, že si nadměrným sluněním přivodí rakovinu kůže, řekl kožní lékař z Fakultní nemocnice Hradec Králové Karel Ettler.

Článek

"Často jde o kombinaci s anorexií. Mají strach, že když jednou vynechají, zblednou. Takové ženy už patří na psychiatrii," uvedl. Nadměrné opalování do 30 let věku přitom zvyšuje riziko rakoviny kůže až o 75 procent.

Psychiatr Ivan David zařadil tanorexii do kategorie fobií, kam vedle anorexie, která souvisí se strachem z tloušťky, patří například strach z ošklivosti - pacienti plní ordinace plastických chirurgů a nechávají si neustále opravovat vzhled podle svého ideálu. Příkladem může být nedávno zesnulý zpěvák Michael Jackson.

"Někteří lidé prostě věnují svému zevnějšku zcela mimořádnou pozornost. Jediná léčba je psychoterapie, ale porucha je nesmírně úporná, pacienti nejsou přístupní příliš domluvě a trvají si na svém," řekl David.

Počet nebezpečných melanomů stále roste

Podle kožní lékařky Aleny Machovcové z Fakultní nemocnice Motol jde v případě tanorexie o závislost. Pacienti považují svoji barvu kůže za nepřijatelně světlou, i když tomu tak není. Stále si prodlužují dobu pobytu v soláriích nebo na slunci. "Jsou frustrováni z vlastní barvy kůže. Neumějí si ani představit, že by vynechali jedno naplánované slunění," uvedla.

Módě opalování podléhají podle Ettlera zejména manekýny a kulturisté. Snědá kůže je součástí jejich image. Přílišné opalování ale přispívá ke stárnutí kůže a ke vzniku melanomu.

V letech 1977 až 2005 stoupl v Česku počet melanomů na 100 000 obyvatel 3,5 krát, ze sedmi na 24. Nejrizikovější pro vznik melanomu bývali muži po padesátce, v posledních letech ale stoupl podíl žen s tímto zhoubným nádorem.

Související témata:

Výběr článků

Načítám