Článek
Chůze vám pomůže s nadváhou i bez změny v jídelníčku, prohlásila Johanna Johnsonová, vedoucí výzkumníků z Dukeovy univerzity v Severní Karolíně.
Zdravotníci odhadují, že ve Spojených státech trpí asi čtvrtina dospělých metabolickým syndromem - směsicí rizikových faktorů, které zvyšují pravděpodobnost nemocí srdce, cukrovky a mrtvice. Lidé s touto diagnózou mají nejméně tři z pěti příznaků syndromu - nadváhu, vysoký krevní tlak, vysokou hladinu škodlivých triglyceridů, nízkou hladinu "zdravého" cholesterolu a vysokou hodnotu krevního cukru.
Vědci zkoumali vliv různého množství a intenzity cvičení u 171 mužů a žen středního věku s nadváhou. Před zahájením výzkumu mělo 41 procent z nich symptomy metabolického syndromu. Na konci osmiměsíčního cvičebního programu to bylo jen 27 procent.
Není důležité denně běhat, stačí denně večerní procházka
Podle Johnsonové je to též povzbuzující zpráva pro lidi středního věku se sedavým zaměstnáním. Jim stačí, když se po každé večeři půjdou projít po okolí.
Lidé, kteří cvičili nejméně intenzivně - chodili na třicetiminutovou procházku po šest dnů v týdnu, takže ušli přibližně 18 kilometrů - výrazně zlepšili svůj zdravotní stav. Ve srovnání s nimi ti, co cvičili mnohem více a uběhli 27 kilometrů za týden, zlepšili svůj stav jen o něco více.
Účastníci testu , kteří cvičili velmi dynamicky po krátkou dobu, nezlepšili svoje výsledky tolik, jako ti, kteří cvičili méně intenzivní cvičení delší čas, sdělili vědci. Je tedy mnohem lepší cvičit s mírnější intenzitou každý den než s větší námahou jen pár dnů v týdnu.
V České republice se podle údajů Institutu pro metabolický syndrom vyskytuje tento syndrom u 25 procent žen a 32 procent mužů v populaci ve věku 25 až 64 let. Ve vyšších věkových skupinách jsou tato čísla ještě vyšší.