Hlavní obsah

Superpotraviny, které k nám nemusí plout přes půlku zeměkoule

Za superpotraviny neboli superfoods lze označit všechny potraviny, které obsahují nadstandardní množství kvalitních živin, a tím příznivě působí na lidský organismus. Řada lidí má tyto potraviny spojené s exotickými zeměmi, přitom na českých zahrádkách, polích a v lesích rostou plody, které jsou pro středoevropský organismus mnohem přirozenější.

Foto: Profimedia.cz

Fermentované produkty působí příznivě na naše zdraví.

Článek

Kysané zelí a další fermentované potraviny

Fermentované produkty působí příznivě na naše zdraví, protože obsahují probiotika, která nám zajišťují rovnováhu střevní mikroflóry, podporují trávicí systém a imunitu.

„Kysané zelí obsahuje velké množství vitamínu C, který bychom měli s přicházejícím chladnějším obdobím pravidelně konzumovat, abychom posílili imunitní systém,“ radí výživová poradkyně KetoDiet Martina Weisserová.

Vlašské oříšky zlepšují náladu

Vlašské ořechy jsou významným zdrojem zdravých tuků, ale i bílkovin a vlákniny. „Díky velkému obsahu omega-3 mastných kyselin jsou vlašáky potravou pro mozek. Mají pozitivní vliv na funkci mozku, dokážou nás psychicky povznést a známé jsou také pro své antioxidační účinky,“ upozorňuje Weisserová.

Zároveň však radí, abychom vlašské ořechy konzumovali střídmě, jinak hrozí těžký žaludek.

Jaké jsou nejčastější omyly při zdravém stravování

Móda a kosmetika

Červená řepa pro lepší sportovní výkon

Červená řepa vyniká vysokým obsahem vitamínu C, vitaminů skupiny B a obsahuje důležité minerály, jako jsou draslík a zinek. Mimo to obsahuje pektin, který podporuje zdravou střevní mikroflóru a pomáhá snižovat cholesterol.

Díky svým močopudným účinkům dokáže červená řepa vyčistit organismus od soli. Podle fitness trenérky Terezy Horové z fitness sítě Form Factory má konzumace červené řepy pozitivní vliv také na sportovní výkon, a to díky vysokému obsahu dusičnanů: „Dusičnany mohou mít efektivní vliv na zvyšování sportovní výkonnosti jak aerobního, tak i silového a rychlostního charakteru.“

Šťáva z červené řepy, která je vedle samotné řepy a špenátu největším zdrojem dusičnanů, dokáže prokazatelně zvýšit výkonnost při cyklistických sprintech a obdobných aktivitách, přičemž vliv dusičnanů na nárůst síly potvrzuje i několik zahraničních studií.

Lesní plody mohou pomoci s hubnutím

Lesní plody, jako jsou borůvky, maliny, ostružiny či brusinky, se výborně hodí do diety, protože v nich je správná koncentrace vitamínů a obsahují minimální množství cukrů i tuků.

Obsahují i velké množství takzvaných fytochemikálií, které působí jako prevence proti kardiovaskulárnímu onemocnění, mohou snižovat riziko vzniku rakoviny a cukrovky, chrání proti neurologickým onemocněním, jako jsou Parkinsonova a Alzheimerova choroba.

To však není hlavní benefit jejich konzumace. „Borůvky chrání tělo před infekcemi a mají blahodárný účinek na zrak. Kromě toho pomáhají korigovat hladinu cholesterolu a tuku v těle,“ vysvětluje Martina Weisserová.

Maliny pomáhají s kožními problémy. Ostružiny jsou skvělým pomocníkem při zánětech dutin, ale i chřipce či kašli. A brusinky? Ty jsou známé jako pomocník při zánětu močových cest.

Dýně oživí stereotypní jídelníček

Dýně jsou odjakživa symbolem podzimu, při správném skladování si však zdravé pokrmy z dýně můžete dopřát klidně i na jaře. Aby však dýně dlouho vydržela, potřebuje sucho. Skladovat dýni můžete například ve sklepě v paneláku na dřevěném roštu či policích. Ideální je teplota kolem 10–15 °C, při které slupka dýně ztvrdne, čímž dužinu spolehlivě ochrání.

„Co se týká výživových hodnot, dýně je vysoce ceněná pro vysoký obsah látek s antioxidačním účinkem. Budete-li ji konzumovat i se slupkou, k tomu je vhodná dýně Hokaido, dostanete do těla i slušný podíl vlákniny,“ uzavírá výživová poradkyně.

Tajemství zázračných microgreens a jak si je doma vypěstovat

Zdraví

Jablka nám svědčí více než kdejaké superpotraviny

Zdraví

Výběr článků

Načítám