Článek
Požitím alkoholických nápojů se do těla dostane etanol. Ten v malých dávkách krátkodobě způsobuje euforii, může na chvíli přinést pocit štěstí, nezávislost, větší odvahu, může působit jako antidepresivum.
Zpočátku také může zvyšovat chuť k jídlu, snížit rychlost reakcí a zhoršit motoriku. Na mozek působí tak, že na jednu stranu povzbudí a zároveň zklidní a otupí úzkost, snižuje vnímání bolesti, může tlumit aktivaci enzymů a hormonů, zhoršit schopnost neuronů zapínat a vypínat geny.
„Ve větších dávkách však může přivodit depresi, ztrátu koordinace pohybů těla, sníženou vnímavost a reaktivitu, útlum rozumových schopností, výpadek paměti a často i agresivitu,“ varuje lékař Pavel Kohout, přednosta Interní kliniky 3. LF UK a FTN v Praze.
Pití jakéhokoli množství alkoholu zvyšuje riziko rozvoje až 60 nemocí, tvrdí odborníci
Jak pravidelná konzumace alkoholu ovlivňuje jednotlivé orgány
Mozek: Přílišné pití může ovlivnit vaši koncentraci, úsudek, náladu a paměť. Zvyšuje riziko cévní mozkové příhody a rozvoje demence.
Srdce: Nadměrné pití zvyšuje krevní tlak, což může vést k poškození srdce a infarktu.
Játra: Pití 3–4 sklenek alkoholu denně zvyšuje riziko vzniku rakoviny jater. Dlouhodobé nadměrné pití vás také vystavuje zvýšenému riziku jaterní cirhózy (jizvení) a smrti.
Žaludek: Pití i jednoho až dvou standardních alkoholických nápojů denně zvyšuje riziko rakoviny žaludku a střev stejně jako žaludečních vředů.
Plodnost: Pravidelné nadměrné pití snižuje hladinu testosteronu u mužů, počet spermií a plodnost. U žen může nadměrné pití ovlivnit jejich menstruaci.
Abstinence má smysl
Na všechny tyto problémy upozorňují odborníci z iniciativy Suchý únor, kteří se snaží lidi motivovat k měsíční abstinenci, aby si vyzkoušeli, do jaké míry mají alkohol pod kontrolou a do jaké míry ovládá on je. Budou mít také možnost zjistit, kolik potíží u nich přirozeně zmizí s abstinencí.
Prvotní změny se přitom začínají v těle odehrávat již pouhou hodinu od začátku abstinence, nicméně aby vše skutečně zafungovalo, tak jak má, abstinence by měla trvat co nejdéle, tedy minimálně 31 dní.
Známky závislosti na alkoholu
Být závislý na alkoholu znamená, že máte na tuto drogu vytvořenou fyzickou závislost. Jakmile si nedopřejete každodenní dávku alkoholu, tělo vám to dá okamžitě poznat. Můžete pak pociťovat nespavost, nevolnost, pocení, úzkost a fyzické nepohodlí.
Pokud trpíte závislostí, pak to také znamená, že k dosažení uspokojení konzumujete neustále více a více alkoholu.
Mezi příznaky závislosti na alkoholu patří:
- Znepokojuje vás, když nevíte, kdy si budete moci dát další drink.
- Potíte se, pociťujete nevolnost nebo nespavost, když se nenapijete.
- Potřebujete stále větší množství alkoholu.
- Na alkohol pomyslíte či po něm přímo zatoužíte hned po probuzení.
- Snažíte se skrývat před ostatními své pravidelné dávky alkoholu.
- Hádáte se s přáteli a rodinou kvůli alkoholu či zábavě s ním spojené.
„Již po měsíční abstinenci můžeme zjistit, že lépe spíme, máme více energie, příjemnější náladu, dokážeme se více soustředit, zlepší se nám pleť,“ upozorňuje psycholožka a nutriční poradkyně a také spolupracovnice AquaLife Institutu Zuzana Červenková Douchová.
Často také dochází k přirozené redukci váhy. Alkohol snižuje schopnost těla spalovat tuky a také zvyšuje chuť na nejrůznější pochoutky, které pak dostávají přednost před zdravými potravinami, a také podporuje přejídání. Při dlouhodobější konzumaci alkoholu také může docházet k rozvoji rezistence vůči inzulinu a následně i k poškození jater a jejich ztučnění.
Jak zvládnout měsíc bez alkoholu
Přestože si mnozí lidé myslí, že abstinenci úplně v pohodě zvládnou, realita bývá často úplně jiná. Nicméně ani to, že dokážete vydržet měsíc bez alkoholu, ještě neznamená, že ve skutečnosti nemáte problém s konzumací alkoholu. Stejně tak nezvládnete-li měsíční abstinenci, nedělá to z vás alkoholika.
Při abstinenci samozřejmě sehrává důležitou roli, obvyklá míra a četnost konzumace alkoholu. „Čím více a častěji jste zvyklí pít alkoholické nápoje, tím větší a náročnější očekávejte výzvy, které s sebou jejich vynechání přináší. Pokud zvládnete první týden, kdy se mohou objevit abstinenční příznaky podobné kocovině nebo psychická rozladěnost, úzkosti, nespavost apod., pak další týdny už začnete pociťovat pozitivní účinky abstinence,“ vysvětluje Zuzana Červenková Douchová.
Pomoci vám v tom mohou i následující tipy:
- Připravte se na abstinenci jak psychicky, tak prakticky a soustřeďte se hlavně na první týden.
- Zbavte se veškerého alkoholu doma, který by vás mohl zbytečně lákat.
- Se zvládnutím či prevencí abstinenční příznaků pomáhá dostatečný příjem nealkoholických tekutin. Obzvlášť výhodné jsou přírodní minerálky, které nemají žádné kalorie, zato doplňují tělu důležité minerální látky, což se hodí zejména při hubnutí a sportování (slabě a středně mineralizované vody jsou vhodnou součástí každodenního pitného režimu).
- Pokud pijete alkohol jako rituál k uvolnění, snížení stresu apod., připravte si předem jiné, náhradní rituály – například místo posezení večer se sklenkou vína jděte na procházku nebo si zacvičte, místo sezení v hospodě zajděte do kina. Můžete také zkusit nealkoholické drinky, které bývají až překvapivě chutné.
- Při pomyšlení na alkoholický nápoj se zaměstnejte nějakou příjemnou aktivitou, ideálně sportovní, která má pozitivní vliv na psychiku.
Spotřeba alkoholu
Spotřeba alkoholu je v české populaci dlouhodobě vysoká a podle Souhrnné zprávy o závislostech z roku 2022 se s rizikovým pitím potýká až 1,7 milionu obyvatel. Denně přitom pije alkohol zhruba 10 % osob starších 15 let. O neblahém vlivu alkoholu na náš organismus vypovídají i počty lidí, kteří v důsledku nadměrného pití alkoholu (např. úmrtí na alkoholické poškození jater nebo intoxikaci alkoholem) každým rokem umírají. Průměrně se jedná o dva tisíce lidí, přičemž u dalších až pěti tisíc má alkohol přímou souvislost s jejich smrtí. Podle odborníků navíc závislí na alkoholu umírají v průměru o 24 let dříve než běžná populace.