Článek
Podle expertů je u krys oddělených krátce po narození od skupiny třikrát větší riziko vzniku karcinomu prsu. A tyto nádory jsou ve větší míře smrtelné.
"Příčinou je pravděpodobně nedostatečně regulovaný stres," vysvětluje Gretchen Hermesová z Yaleské univerzity, vedoucí studie.
Hermesová poukazuje na to, že už mnohé předešlé výzkumy došly k závěru, že samota má neblahý vliv na zdraví.
Stres je horší než nikotin
"Dopady jsou podobné nebo dokonce horší než kouření - dochází ke značnému zkrácení délky života," vysvětluje Hermesová. Výsledky bádání jeho týmu byly zveřejněny v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences.
Stres podle lékařů podporuje aktivitu genů zodpovědných za zhoubné bujení. Ukázalo se, že bázlivé a úzkostné krysy jsou náchylnější ke vzniku smrtících nádorů.
Během výzkumu se zhoubné bujení objevilo v obou skupinách, ale u zvířat, která žila izolovaně, bylo mnohem častější a zhoubnější. Tyto krysy produkovaly také více stresového hormonu kortikosteronu, jehož receptory se objevily právě v prsní tkáni.
Hermesová je přesvědčena, že tento hormon je "potravou" pro zhoubné nádory. "Naše práce vrhá nové světlo na otázku vlivu sociálního prostředí na lidské zdraví," tvrdí lékařka.
Podle ní může být sociální izolace odpovědí na otázku, proč lidé s psychickými poruchami žijí kratší dobu než ostatní.