Článek
"Během těch let, kdy jsem léčila stovky lidí s kožními problémy jakými jsou ekzém, akné či psoriáza (lupénka), viděla jsem nejdříve, jak stres může poničit kůži a způsobit záněty, které lidem působí ještě více psychických problémů. Když se člověk naučí, jak zvládat účinky stresu na kůži, může si pomoci zmírnit některé úzkosti a symptomy," věří doktorka Flor A. Mayoralová z University of Miami.
Při stresové situaci se do těla vylučuje hodně hormonu kortizolu, který tělo připravuje na zvýšenou zátěž. Jenže tento hormon navíc zvyšuje produkci mazu v kůži a vede k vyšší zánětlivosti pleti. Při stresu také může docházet k náhlému vypadávání vlasů. Někdy se to projeví až tři měsíce po silném stresujícím zážitku.
Podle rukou poznáme, zda je člověk v klidném či stresovém období
"Stres ovlivňuje lidi různě, někdy může způsobit vřed nebo srdeční infarkt, jindy mohou lidé přijít o vlasy. Ztráta vlasů je normální odpověď na stres, ale pacienti by měli navštívit dermatologa, aby stav zhodnotil a předešel dalším zdravotním důsledkům. Také bych chtěla upozornit převážně ženy, aby se vyhnuly všem šíleným dietám, kdy jsou denně povolena jen jedno či dvě jídla, protože to vede k nedostatečné výživě. A prudká ztráta váhy vede rovněž ke ztrátě vlasů," tvrdí Mayoralová.
Podívej se člověku na ruce a uvidíš, jak je vystaven stresu. To je podle této vyhlášené americké dermatoložky pravdivým pořekadlem. Nadměrná zátěž skutečně postihne v první řadě také nehty, které se začnou třepit či jinak deformovat. Stresovaní lidé mají tendenci také ruce více zaměstnávat, do všeho ťukají a škrábou nebo si dokonce nehty okusují.