Článek
Když jsme ve stresu, tělo produkuje stresový hormon kortizol. V menším množství zmírňuje příznaky zánětu, ale pokud jsme v neustálém stresu a v krevním oběhu koluje velké množství kortizolu delší čas, funguje na náš imunitní systém jako brzda, která výrazně oslabuje obranyschopnost organismu a člověk se stává náchylnější k infekcím.
Podle Americké psychologické asociace tak během stresu může dojít ke snížení počtu lymfocytů v těle, které jsou potřebné k boji s infekcí.
V některých případech vyvolává tlak na psychiku přehnanou reakci. Trvalý stres nebo potlačovaný vztek tak můžou spustit či zhoršit autoimunitní onemocnění.
Jak si na podzim udržet dobrou náladu a podpořit zdraví
Zvýšená hladina kortizolu v krvi může také způsobit zvýšenou chuť k jídlu, přibírání na váze, záchvatovité přejídání nebo nadměrnou konzumaci alkoholu, což vede k nedostatku vitaminů a minerálů, a tím k dalšímu oslabení imunitního systému.
Čím podpořit imunitu?
Pokud je příčinou oslabené imunity nadměrný stres, je důležité minimalizovat jeho spouštěče, jako jsou toxické myšlenky, místa a lidé.
Každý samozřejmě prožívá stres jinak, což je dáno různým postojem k životu; zda jsme schopni aktivně přistupovat k životu, a to ideálně bez zbytečných konfliktů, ale také zda se snažíme rozvíjet vztahy s okolím a sdílet své pozitivní i negativní emoce.
Mezi další věci, které mohou podpořit imunitu, patří také:
Kvalitní spánek
Během spánku dochází k regeneračním mechanismům celého organismu. Skutečně regenerující spánek dospělého člověka se přitom skládá z pěti spánkových cyklů. Ty trvají 80 až 110 minut.
V každém z cyklů dochází k přechodu mezi několika úrovněmi. Skládají se ze střídání lehkého spánku, hlubších fází a REM spánku – fáze velmi podobné probuzení, kdy si člověk může uvědomovat sny.
Fyzické zdraví zajišťuje hluboký spánek, který se objevuje v prvních dvou cyklech. Další cykly si lze zjednodušeně představit jako ladění psychiky, pozornosti a paměti pro nadcházející den.
Stále více lidí spí méně než 6 hodin, ohrožují tak své zdraví
Pokud člověk chodí spát pravidelně, může spánek začít ve stejnou dobu. Velké rozdíly v době usínání však vedou k desynchronizaci a z toho plynoucím důsledkům.
Pohyb na čerstvém vzduchu
Pobyt venku v přírodě podporuje prokrvení sliznic i dýchacích cest, čímž se zvyšuje jejich odolnost. Velmi pozitivní vliv má také sluníčko. Jak říkávaly naše babičky, kam nechodí slunce, tam chodí lékař. Vitamin D totiž stimuluje aktivitu bílých krvinek.
Samozřejmostí by pak měl být častý pohyb, který výrazně zvyšuje počet i aktivitu buněk zodpovědných za dobrou imunitu. Když se nehýbete, obranyschopnost klesá. Kdo je odolný vůči chladu a rychlým změnám počasí, je odolný i vůči nejrůznějším nemocem z nachlazení.
Otužování
Naší imunitě velmi prospívá i otužování. Začít můžete například střídáním teplé a studené vody při ranním sprchování, které podporuje krevní oběh a připravuje tělo na změny teplot při přechodu z vyhřátých místností do venkovního prostředí.
Podobně působí saunování – z těla se vyloučí mnohé škodlivé látky, které zatěžují imunitní systém a brání mu účinně bojovat proti mikrobům.
Důležité je i správné větrání a topení v místnosti. Ideální teplota v bytě by se měla pohybovat kolem 20 stupňů. Na spaní dokonce ještě o pár stupňů méně. A nezapomeňte na zvlhčování vzduchu.
Zdravá výživa a přípravky podporující imunitu
Ve velkém měřítku ovlivňuje naši imunitu i to, co jíme. Ideální je jíst 4–5× denně menší porce, protože tělo pak lépe hospodaří s energií. Jídlo by pak mělo obsahovat základní tzv. makronutrienty v požadovaném množství, to znamená: sacharidy 50–55 %, tuky 30 % a bílkoviny 15–20 %, včetně vlákniny, vitaminů, minerálních látek a stopových prvků.
Zdravý jídelníček by tedy měl obsahovat zejména ovoce a zeleninu, celozrnné potraviny, luštěniny, ryby a libové maso, mléko a mléčné výrobky a jako vhodný zdroj sacharidů třeba brambory a rýži. Naopak je vhodné omezit konzumaci tučného masa a živočišných tuků, uzenin a sladkostí.
Imunitní systém nejlépe podpoříte dostatkem vitaminů C, E a vitaminy skupiny B. Z minerálů se zaměřte hlavně na selen a zinek. Selenu přijímá česká populace ve stravě často nedostatečné množství. Přitom ho najdeme zejména v ořeších, kvalitních obilovinách a houbách, není tedy nijak nedostupný. Zinek má antioxidační schopnosti a je obsažen například v ovesných vločkách, cizrně či v mase.
Vyzkoušet můžete i probiotika (tělu prospěšné bakterie), které příznivě ovlivňují stav střevní mikroflóry. Velká část buněk imunitního systému se totiž nachází ve střevní sliznici a probiotické bakterie podporují jejich růst. Zároveň udržují ve střevech potřebné pH, čímž přispívají k dobrému stavu imunitních buněk a následně k posílení obranyschopnosti organismu. Naleznete je v zakysaných mléčných výrobcích či ve kvašené zelenině, např. v zelí, mrkvi či ředkvičkách.
Vitaminy a minerály
Vitamin C – dospělý člověk potřebuje 75–100 miligramů denně. Pokud je však tělo napadeno infekcí, zvýší se potřeba až na desetinásobek. Dostatečný příjem vitaminu C také může výrazně zkrátit léčbu infekce, která už probíhá. Jako hlavní zdroj se uvádějí citrusy, což není úplně pravda. Zkuste kysané zelí, vynikající zdroj vitaminu C a K, draslíku, betakarotenu, vlákniny, thiaminu a kyseliny listové. Navíc není prakticky vůbec kalorické. Vřele se dá doporučit červená řepa, protože kromě vitaminů oplývá i hořčíkem, draslíkem a její červené barvivo je nosičem energie. Dobrým zdrojem vitaminu C jsou i papriky, brokolice, jahody, brambory, rakytník či šípky.
Vitamin B5 – přispívá k posílení imunity a má schopnost tlumit záněty. Ke zdrojům tohoto vitaminu patří kvasnice a pekařské droždí, kuřecí, telecí a rybí maso, ořechy a semena.
Vitamin A – najdeme ho v telecích játrech, másle, vaječném žloutku, rybách. Jeho úloha spočívá v obraně proti nachlazení či bronchitidám, zodpovídá také za zdraví oční sítnice.
Selen – podporuje enzymy, které jsou důležité k odbourávání škodlivých látek, například těžkých kovů. Spolu s vitaminem E působí detoxikačně a má protizánětlivé účinky. Přirozeným a sezonním zdrojem jsou houby, maso a ryby.
Železo – pomáhá fagocytům, jejichž úlohou v těle je poznat a zničit cizorodé látky. Nedostatek železa zvyšuje náchylnost na infekce. Větší množství železa najdeme v čočce, cizrně, beraních rozích, bílých fazolích, mase, prosu, rybách a v celozrnných výrobcích.
Zinek – také přispívá k aktivaci fagocytů, čímž podporuje produkci protilátek. Potraviny bohaté na zinek jsou čočka, bílé fazole, maso a celozrnné výrobky.
Hořčík (magnesium) – pomáhá snižovat stres a únavu, čímž také posiluje obranyschopnost. Obsahuje ho banán, datle, artyčok, čočka, fazole, brokolice, špenát apod.
Měď – je důležitá pro správný průběh imunitních reakcí. Mezi potraviny bohaté na měď patří játra, kakao, ořechy, houby, vařená hovězí játra, slunečnicová semínka, mandle, vařená čočka, čokoláda, korýši a měkkýši.
Pozor na alkohol a cigarety. Snižují zásoby vitaminů A, C, E a B, ale také selenu. Pokud kouříte, zvyšte denní dávku vitaminu C.
Přírodní antivirotika
Za nejlepší přírodní antivirotika jsou považovány beta-glukany, které se získávají nejčastěji z hlívy ústřičné, ovsa či kvasnic. Tyto látky spouští v těle imunitní reakci proti virům.
Jako přírodní antivirotika mohou působit i nejrůznější bylinné extrakty nebo směsi z bylinek, jako je echinacea, černý bez, měsíček lékařský, třezalka, lékořice, oregano atd., či houby, jako je čaga sibiřská a reishi.