Článek
Témata dnešního dílu:
- Čeká nás všechny paradentóza? (2:30)
- Co kromě kazů Čechy trápí nejvíce? (6:05)
- Co je biostimulační laser? (10:05)
- Pomáhá hřebíček na bolesti zubů? (20:12)
- Jak se starat o dětské zoubky? (24:01)
Nejčastějším problémem, který Čechy trápí, jsou zubní kazy. Na ty má největší vliv strava, naopak role genetiky je, co se tvorby kazů týče, minimální. „Někdo může mít ke kazům větší sklon, protože se mu třeba tvoří méně slin. Ale když si zuby dobře vyčistí, tak se prostě nezkazí,“ říká v úvodu rozhovoru stomatoložka Kamila Cmíralová.
Zubní kazy však mohou mít i lidé, kteří si zuby čistí každý den, ale špatně. Často ani nemusí vědět, že nějaké zuby kartáčkem přeskakují. Tady nastupuje dentální hygiena.
Chladnější bydlení je zdravější, pokud nejsme už moc zdegenerovaní, říká imunolog
„Základem je domácí péče. Ale hygienistka je k tomu, aby nám řekla, kde si zuby čistíme špatně, jak si to máme čistit, jaké velikosti mezizubních kartáčků máme používat,“ vysvětluje stomatoložka s tím, že nejdůležitější je čistit zuby mezizubními kartáčky.
Většina ošetření je bezbolestných
„Myslím si, že ošetření dokážeme téměř úplně bezbolestně. Já se věnuju paradentóze, hodně pacientů ošetřujeme tak, že odstraňujeme zubní kámen pod dásněmi, což je nepříjemné, a i na to pícháme anestezii,“ doplňuje Cmíralová.
Kromě injekce se jako anestetikum používá také gel, který se nanese na sliznici před vpichem nebo sprej. Stomatologům dobře slouží i rajský plyn, který sice nezbavuje bolesti, ale pacienta zbaví strachu.
Digitalizace a lasery
Největší novinkou ve stomatologii je ale digitalizace. Díky tomu zubaři nemusejí zuby otiskovat a místo toho je skenují. „Scanner si můžete představit jako malou kamerku, kterou se jezdí po zubech a potom se do laboratoře už neposílají otisky, ale posíláme data a oni nám na jejich základě vyrábějí korunky a můstky,“ vysvětluje doktorka.
I po smrti lze udělat dobrý skutek. Darujte nám své tělo, říká profesor Kachlík
S digitalizací souvisí také 3D tisk. 3D tiskárna dokáže vytisknout implantační šablony, sádrové modely zubů nebo provizorní můstky a korunky. Zatím ale nebyl objeven vhodný materiál, který by vydržel.
Anketa
O něco delší dobu se také používají lasery. Například biostimulační laser se používá na afty a záněty na sliznici. Podle Cmíralové tento typ laseru napomáhá k jejich hojení a pacienti si zařízení mohou půjčit i domů, což je pro mnoho z nich nesmírnou úlevou.
Více o tom, jak správně čistit zuby i dětem nebo jak často chodit k zubaři, se dozvíte v dnešní epizodě, kterou si můžete poslechnout v úvodu článku.
Moderátorka Kristýna Léblová a kapacity z medicínského prostředí. Neklepat vychází každý druhý čtvrtek.
Odebírejte podcast také na Spotify, Apple Podcastech či platformě Podcasty.cz a zapněte si upozornění na nové díly.
Poslechněte si také naše další podcasty:
Může se vám hodit na Firmy.cz: Stomatologické ordinace a pracoviště, Dentální hygiena