Článek
Podle lékařů roste počet žen, které nemohou počít dítě, protože jejich vaječníky produkují málo nebo žádná vajíčka nebo se vzniklá embrya nedostatečně vyvíjejí. Důvodem rostoucího počtu žen, které nemohou počít dítě přirozenou cestou, může být mimo jiné i to, že ženy své první těhotenství stále více odkládají. "Dost často preferují kariéru, nějaké postavení, zabezpečení a teprve potom myslí na dítě," upřesnil Rumpík.
Každoročně se tak věková hranice, kdy žena počne své první dítě, posouvá. Dříve ženy své první dítě rodily okolo 25. roku. Loni to bylo podle údajů Českého statistického úřadu téměř ve 27 letech. Mnohé ženy své první dítě porodí až po 30. roce svého života.
Léčba darovaným vajíčkem má šedesátiprocentní úspěšnost
Darování vajíček patří mezi velmi úspěšné metody léčby sterility. Vajíčka získaná od anonymní zdravé dárkyně jsou oplozena spermiemi partnera příjemkyně a vzniklá embrya následně přenesena do dělohy budoucí matky. Zlínská klinika se na program darovaného vajíčka specializuje od loňského roku. Tým lékařů v tomto programu dosahuje až šedesátiprocentní úspěšnosti otěhotnění na jeden léčebný cyklus.
V České republice je v současnosti 24 center asistované reprodukce. Od roku 1982, kdy se v České republice narodilo první dítě ze zkumavky, se u nás do loňského roku narodilo odhadem až 23 000 dětí. Zlínská klinika funguje od roku 2001. K polovině června se díky pomoci tamních lékařů narodilo 844 dětí. Měsíčně pomoc v zlínské klinice vyhledá 50 až 60 nových párů, které se neúspěšně snaží o početí dítěte.