Článek
"Česká republika je v léčbě poruch srdečního rytmu na velmi slušné evropské úrovni," řekl Právu v úterý doktor Miloš Táborský, vedoucí lékař kardiostimulačního centra pražské Nemocnice Na Homolce a předseda pracovní skupiny pro arytmie při České kardiologické společnosti.
"Mezi kandidátskými zeměmi na vstup do EU jsme v tomto oboru nejlepší a necháváme za sebou i některé vyspělé evropské země, jako je například Velká Británie," dodal lékař.
Léčba stojí stamilióny
"Moderní léčba arytmií představuje řadu postupů a zaměřuje se hlavně na nefarmakologické postupy, k nimž patří kardiostimulace, zavádění kardiodefibrilátorů a další metody," řekl lékař.
Podle něj, voperováním kardiostimulátoru, který vysílá elektrické impulsy k srdci, se léčí příliš zpomalený srdeční rytmus.
Tzv. kardioverter-defibrilátory dokáží rozpoznat velmi rychlý a nekoordinovaný rytmus srdečních komor. Elektrickým výbojem či řadou stimulačních impulsů zabrání selhání srdce při život ohrožujících arytmiích a nastolí rytmus pravidelný.
Nemoc postihuje i novorozence
Jestliže v kardiostimulátorech, implantovaných pacientům na milión obyvatel, zaujímáme v Evropě přibližně šesté místo, tak u kardiodefibrilátorů doháníme vyspělou Evropu.
"Evropská odborná společnost nám doporučila využít více moderních stimulátorů, a tak počet defibrilátorů u rizikových pacientů by měl stoupat," řekl Táborský.
"Arytmie postihuje především lidi starší padesáti let. Je však i řada vrozených poruch srdečního rytmu, dokonce už i v novorozeneckém věku. Jiné arytmie se typicky vyskytují mezi 20. a 30. rokem věku," řekl Táborský.