Článek
"Prokázaly to výsledky unikátního výzkumu zaměřeného na zjišťování hladiny cholesterolu a zároveň stravovacích zvyklostí," řekla Rosolová.
Dodala, že kombinací vyvážené stravy a zdravého životního stylu se snižuje riziko uvedených onemocnění až o 82 procent.
"Nejvyspělejší země světa vypočítaly, že předcházet těmto onemocněním je pro zdravotnictví, i pro každého z nás, mnohem levnější, než je léčit," upozornila Rosolová.
Nižší cholesterol
Její kolega Pavel Suchánek z Fóra zdravé výživy při Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze na základě výzkumu v osmi vybraných fitness centrech a na 456 účastnících potvrdil, že lidé, kteří jsou informovaní o zdravé výživě a pravidelně sportují, jsou zdravější.
"Zvýšená hladina cholesterolu, obezita, cukrovka druhého typu, vysoký krevní tlak, kouření - tyto rizikové faktory byly u nich minimální," sdělil Suchánek.
Alespoň půlhodina cvičení denně
Pravidelné cvičení by se proto mělo stát součástí života každého z nás, protože přispívá k lepší tělesné i duševní kondici. Profesionální cvičitelka aerobiku Hana Kynychová dokonce doporučuje denně intenzívně cvičit přibližně třicet minut.
Profesorka Rosolová doplnila, že evropská kardiologická společnost doporučuje denně 60 minut pohybové zátěže.
Hlasujte v anketě pod článkem: |
Jak často cvičíte? |
"Nemusí to být intenzívní zátěž ve fitcentru, stačí hodina svižné chůze," upřesnila. Hodina chůze se nastřádá za celý den, když člověk například jde pěšky do práce a nejezdí výtahem.
Problém podle Rosolové tkví v tom, že většina lidí si pod prevencí představuje návštěvy u lékaře. Přitom až z 80 procent mohou své zdraví ovlivnit sami zdravým životním stylem.