Článek
Při dlouhodobém sezení je ze všeho nejdůležitější nesetrvávat dlouho v jedné statické pozici. Vždy je dobré každý sed po 15-30 minutách různě měnit, a to například tak, že si dáme jednu nohu pod zadek a za chvíli nohy vyměníme apod. Několik dalších variant naleznete v přiloženém videu.
Dobré je také sed u stolu či na gauči kombinovat se stojem u vyššího stolu či baru, případně podřepem např. u gauče, kdy jsou velmi dobře zapojovány i kyčle a zároveň další svalové partie.
Cviky, které na vás prozradí, zda máte ochablé svaly z věčného sezení
Každá pozice by měla být vždy pohodlná, tudíž se nikdy nenuťte zůstávat v takové pozici, ve které se necítíte dobře či vás při ní něco pobolívá.
V průběhu dne myslete i na to, že je dobré si např. po každé hodině udělat kratičkou přestávku, během níž je dobré se projít třeba jen kolem domu anebo si alespoň na pár minut lehnout na záda na zem a pozorovat své dýchání, kudy dech v těle snadno proudí a kde je omezen. Pravidelná pozornost pomůže dýchání zkvalitnit, což má blahodárný vliv pro celé tělo.
Na dech se můžete zaměřit i při samotném sezení. „V případě sezení na židli si sedneme na sedací kosti, toho docílíme tak, že lehce vystrčíme zadek, a tedy překlopíme pánev vpřed, položíme obě chodidla celou plochou na podlahu včetně prstů, uvolníme břicho a lehce vytáhneme hrudní kost před sebe,” doporučuje Jan Kottas.
Využijte přestávky v zaměstnání efektivně, zacvičte si office jógu
Uvědomování dechu je dobré i při práci s myší, jelikož náš dech je napojen na horní končetiny. Čím lépe umíme s dechem pracovat, tím víc snížíme napětí v rukou, dodává fyzioterapeut.
Může se vám hodit na Zboží.cz: