Článek
Zvláštní způsob léčby, jež se zaměřuje nejen na celkovou kondici, posílení svalového tonusu rukou, nohou i celého těla, ale také na zlepšení koordinace pohybů, prostorovou orientaci a udržení rovnováhy, rozpracoval vedoucí fyzioterapeut Martin Faller se svými kolegy z Parkinsonovy kliniky v německém Wolfachu.
Vedle posilování a běhu, jichž se využívá i v dalších zdravotnických zařízeních, propagují fyzioterapeuti aktivitu na lezecké stěně a takzvaný Nordic Walking.
Aktivita obnovuje tvorbu dopaminu
Nová metoda přináší dobré výsledky především v raném stadiu choroby, v níž si mozek ještě uchovává vysokou plasticitu, a u mladších pacientů.
Jejím prostřednictvím se aktivují dosud zdravé, takříkajíc klidové mozkové buňky, které jsou schopny převzít funkce odumírajících a obnovit narušenou tvorbu dopaminu - látky, jejíž nedostatek vede k poruše metabolismu. Ta se ve svých důsledcích projevuje mimo jiné svalovou ztuhlostí, snížením pohyblivosti, změnou řeči i chůze, ale hlavně nezvládnutelným třesem.
Při využívání pečlivě vytipovaných sportovních disciplín k léčebným účelům se podle dosavadních zkušeností Martina Fallera zlepšuje nejen fyzický, ale také psychický stav jeho klientů. Jsou optimističtější, posilují vlastní vůli a učí se vytrvalosti.