Článek
„Zásadní roli v naději na uzdravení hraje u většiny zhoubných nádorů čas. Nemocné obvykle neohrožuje jen samotný nádor, ale především nádorové buňky, které se vydávají krevní nebo lymfatickou cestou do celého těla. Léčba je musí nejenom doběhnout, ale i předehnat. Jinak se pacienti neuzdraví,“ vysvětluje profesorka Petra Tesařová, přednostka Ústavu radiační onkologie Fakultní nemocnice Bulovka a 1. LF UK.
Pacienti s rakovinou a jejich blízcí se ale mnohdy neumí ve zdravotním systému rychle zorientovat, lékaři je dostatečně „nenavedou“ nebo vše nevysvětlí, a pacienti tak s léčbou začínají pozdě.
Ve spolupráci s lékaři proto spolek Hlas onkologických pacientů (HOP) vytvořil dotazník, který odhalí, co onkologicky nemocné v konkrétním regionu nejvíce trápí. „V jednotlivých regionech se péče hodně liší. Snažíme se proto zmapovat, kde jsou největší slabiny systému, a přispět tak k jejich řešení,“ upozorňuje Petra Adámková, předsedkyně Výboru HOP.
Dvakrát přežila rakovinu tlustého střeva, nemoc se vždy projevila příznaky, které lékaři bagatelizovali
Otázky v dotazníku se týkají například toho, jaké potíže nemocné prvotně přivedly k lékaři, za jak dlouho se dozvěděli, že mají podezřelý nález, a jestli byly informace, které dostávali, srozumitelné.
Cesty pacienta pomáhají zorientovat se v prevenci i samotné léčbě
Kromě dotazníků spolek Hlas onkologických pacientů také usilovně pracuje na jednoduchých návodech pro onkologicky nemocné. Díky tzv. cestám pacienta se lidé s rakovinou dozvědí vše o symptomech či rizikových faktorech své nemoci a možnostech diagnostiky a léčby. Najdou v nich obecná doporučení pro prevenci nebo odkazy na pacientské organizace, kam se mohou obrátit pro informace.
Na přípravě návodů se přitom podílí specialisté na danou problematiku včetně České onkologické společnosti.
„Cesty pacienta pomohou nemocným utřídit si myšlenky a lépe pochopit celý léčebný postup. V kvantu informací, které dostávají v emotivně velmi obtížné situaci, se totiž jinak lehce ztratí,“ vysvětluje onkoložka Olga Dubová z Fakultní nemocnice Bulovka, odborná garantka Cesty pacienta s karcinomem děložní sliznice.
Podle profesorky Petry Tesařové se díky podrobnému vysvětlení, jak se mohou pacienti uzdravit, co je čeká a co mohou pro vyléčení udělat sami, navíc se i rozptýlí jejich úzkost a bezradnost, urychlí zahájení léčby a zlepší její přijetí.
Návody jsou prozatím zpracované pro nemocné s rakovinou děložního hrdla, prostaty, prsu, děložní sliznice, s uveálním melanomem a karcinomem střev a konečníku. „V současné době připravujeme mapy i pro další diagnózy, jako je například rakovina plic nebo ledvin,“ uzavírá Petra Adámková.