Článek
Alespoň podle kalendáře je stále ještě školní rok, byť se vyučuje v netradičních podmínkách, tedy doma. Co na první pohled mohlo vypadat jako možná úleva, tedy alespoň pro mnohé školáky, se postupem času jeví jako zlo, které nejspíš jen tak zcela nezmizí. A pro řadu z nich ono zlo nepředstavují ani tak hromady úkolů, jako spíš jiný strašák - sociální izolace.
I na dětech, především pak mladých dospívajících, může nepáchat velké „škody” v podobě depresí a chmur.
Máte-li doma jednoho či více takto „postižených” teenagerů, jistě i vás přepadá myšlenka, jak jim pomoci celou tuto nelehkou situaci, ve které jim chybí především osobní kontakt s kamarády, zvládnout.
Odborníci pro server Yourtango sestavili přehled několika kroků, díky kterým bude pro řadu z nich toto nelehké období možná přeci jen trochu snazší. Nejlépe samozřejmě s pomocí blízké rodiny.
Jak lépe komunikovat se svými teenagery
Pomozte jim utřídit pohled na situaci
I bez všudypřítomného koronaviru mají mnozí teenageři leckdy co dělat sami se sebou a svými pocity, se kterými si ne vždy ví rady. Proto je v této chvíli obzvláště důležitá pomocná rodinná „ruka”, díky které si dokážou nejen udělat přehled o situaci, ale i urovnat pohled na vše kolem toho.
Pařížané v izolaci hrají v oknech kvízy
Pokud budou vše brát tak, že „absence přátel je ta nejhorší věc na světě”, nejspíš to tak i bude. Pokud ale budou na to samé pohlížet tak, že „je to sice zlé, ale má to i nějaké výhody”, může se stát, že se jim najednou povede i něco, co nevěděli, že je možné - začnou si danou situaci užívat.
Pokud si přitom budou jisti, že „tohle všechno” jednou přejde, bude to o to snazší.
Zapojte je do chodu domácnosti
Z pohledu teenagera to možná nebude ideální, ale jak odborníci radí, i tak je vhodné je v této situaci zapojit do běžného chodu domácnosti, obzvlášť v případě, kdy na rodičích leží mnohem větší odpovědnost.
Zkuste jim třeba svěřit na dopoledne mladšího sourozence, lehčí úklid domácnosti, nebo cokoli jiného. Nebude to z jejich pohledu zábava, ale určitě to rozptýlí mnohé chmury, které by je mohly přepadat.
Navíc zapojení do běžného chodu domácnosti a svěření méně či více důležitých úkolů u teenagerů mnohonásobně sníží pocit osamělosti, který může v tomto období u řady z nich poměrně rapidně narůstat, tvrdí odborníci.
Mějte správné informace
Během koronavirové krize se každý den dozvídáme nové a nové informace, ve kterých je poměrně lehké se ztratit. Je to proto více než příhodné, abyste jako rodiče měli jasno v tom, co je pravda, a co ne, abyste to mohli svým teenagerům jasně a s klidem vysvětlit.
Aktivity, které vám pomohou uvolnit napětí v karanténě
I oni totiž mohou snadno podlehnout mylným informacím, které u nich mohou navíc pod náporem stresu rozvíjet různé psychické poruchy.
Zaměřte se s optimismem na budoucnost
Je důležité nejen sebe, ale i své děti všeho věku ubezpečit, že toto všechno jednou pomine a čeká nás opět optimistická budoucnost. Na to je třeba neustále myslet.
A pokud jim chcete zajistit smysluplné vyplnění času, než se tak stane, zkuste jim navrhnout, ať se naučí cokoli nového.
Na krizové linky se stále častěji obracejí lidé, kteří řeší obavy z budoucnosti
Jednak nebudou tolik podléhat pocitu osamění a strachu z nemoci, na druhé straně mohou po ukončení všech restrikcí ukázat kamarádům, co se naučili.
Udržte kontakt
I v době sociální izolace je třeba nezavrhnout všechny okolo, ale naopak s nimi zůstat v kontaktu. S tím nejen dospělým, ale především teenagerům mohou pomoci tolik oblíbené sociální sítě.
Možná některá přátelství povadnou, jiná se ale možná právě díky této situaci upevní.