Článek
Profesorka Papousková rozdělila různě staré pacienty, kteří prodělali mozkovou mrtvici, do dvou skupin. První se po celý týden zabývala gymnastickým cvičením, druhá provozovala jógu smíchu.
Po dvou týdnech se lidem, jimž byla naordinována veselá terapie, zřetelně snížil vysoký krevní tlak, u mnoha pacientů dosáhl dokonce normálních hodnot. Navíc zůstala snížená hladina tlaku i po týdnech od ukončení cvičení u této skupiny stabilní.
"Stres, frustrace, strach, to vše se dá léčit terapií smíchu. Měla jsem zde učitele, kteří na výuku odešli pozitivně naladěni, a to se přeneslo i na jejich žáky, kteří pak vykázali lepší výsledky," uvedla profesorka Papousková.
Chuť na sex
Navozená radost podle vědkyně navíc zvyšuje sexuální touhu. Obě činnosti mají ostatně svá řídící centra ve stejné oblasti mozku.
"Smích samozřejmě v případě nemoci léky nenahradí, zato však podporuje samoléčbu. Každého dokážu přimět k uspokojujícímu smíchu, bez vtipů i grimas. Tajemství tkví v dýchacích technikách, cvičení s tělem nebo i jenom prsty," uvedl organizátor terapeutických seminářů v Kolíně nad Rýnem Heiner Uber, který si techniku takzvané hasja-jógy osvojil v Indii.
Seminářů, vedených speciálně vyškolenými terapeuty, se často účastní vedoucí pracovníci firem.
"Lépe naladěný šéf je příčinou uvolněné atmosféry a tomu odpovídají i dobré pracovní výsledky. Mýlí se ten, kdo věří, že respektu svých podřízených dosáhne pouze nahozením vážné tváře," vysvětlil expert.
Hlasujte v anketě pod článkem: |
Bývá váš šéf dobře naladěný? |