Článek
"I při čistění zubů dochází k usazování pigmentů. Ty se usazují nejen na povrchu, ale i do zubních tkání. Zuby pak tmavnou," vysvětlila stomatoložka. Skvrny na zubech se nejčastěji tvoří kvůli kouření, pití červeného vína, čaje, kávy, užívání některých léků a v důsledku stárnutí.
Od kyseliny chlorovodíkové a různých čistících písků přešli v 60. letech minulého století lékaři k desinfekčním roztokům a kysličníkům. V 80. letech přišli s organickou látkou - karbamid peroxidem.
Sklovinu nepoškodí
Gely na bázi karbamid peroxidu nejen bělí, ale podle lékařky také dezinfikují ústní dutinu. Při technice bělení organickou látkou neprokázali lékaři dráždění, záněty ani odumření dásně.
Karbamid peroxid nepoškozuje ani zubní sklovinu. Nevýhodou je, že látka nepůsobí na případné plastické výplně zubu, korunky nebo zubní můstky.
"Látka čistí jen zub. V případě, že má pacient korunku nebo jinou výplň, je třeba je po bělení vyměnit," uvedla Gojišová.
Gel je možné používat jen na čisté zuby. Podle Aleše Marka, zástupce výrobce gelu, dokáží gelové proužky aplikované dvakrát denně na třicet minut po dobu jednoho měsíce vybělit zuby až o pět odstínů.
"Pravidlem je, že barva zubů by neměla být nikdy bělejší než barva očního bělma," uvedla stomatoložka.