Článek
Pokud se řadíte mezi ranní skřivany, můžete jásat. Vaše přirozené spánkové návyky a cirkadiánní rytmus jsou totiž v souladu s klasickou denní pracovní dobou či školní docházkou.
O poznání hůře jsou na tom ale podle studie zveřejněné v Molecular Psychiatry sovy, které jsou připravené podávat nejlepší výkony odpoledne či večer.
Studie se zúčastnilo více než 85 000 jednotlivců, u kterých byla porovnávána jejich aktivita společně s psychickým stavem.
Výsledky ukázaly, že ti, kteří jsou aktivní zejména v odpoledních hodinách, měli častěji skony ke špatné náladě a depresím. „Psychické obtíže jsou u nočních sov způsobené tím, že musí žít ve světě skřivanů,“ vysvětluje docentka neurologie Kristen Knutsonová pro CNN.
Kolik spánku člověk potřebuje? Záleží na věku
Zdá se tedy, že vzdorování našim vnitřním hodinám se nevyplácí, to stejné platí i pro ty, kteří nedodržují pevně danou pracovní dobu. Již předchozí studie ukázaly, že depresemi nejvíce trpí ti lidé, kteří střídají noční a denní směny. „Tito jedinci mají největší pravděpodobnost vzniku depresí i jiných nemocí,“ říká autorka studie Jessica Tyrrellová.
Dobrá zpráva pro skřivany
Dobrou zprávou je, že pokud se řadíte mezi skřivany, máte tak naopak nejen nižší pravděpodobnost vzniku depresí, ale navíc i menší riziko insomnie.
„Díky včasnému vstávání jste více vystaveni dennímu svitu, než je tomu u sov, a světlo platí za klíčovou terapii v léčbě proti depresím,“ vysvětluje Tyrrellová.