Článek
Zvláštní se jí zdálo už to, že si s ní terapeutka Darja Havelková, absolventka tříleté Evropské školy šiacu v Londýně, před masáží nejprve půl hodiny povídala. Ukázalo se, že Dáša trpí vedle bolestí zad také neustálou únavou a pocitem zimy. Má studené ruce i nohy. Občas ji přepadne tělesná slabost a zhoršila se jí paměť.
Darja se jí snažila vysvětlit, že tyto příznaky jsou signálem nedostatku energie čchi v oblasti ledvin, studené nohy a ruce pak navíc deficitu energie jang. Šiacu totiž vychází z tradiční čínské medicíny, jejího učení o energetických drahách a o rovnováze mezi energiemi jang i jin. Při masážích využívá terapeut tlaku prstů, loktů, kolen, chodidel nebo dlaní na akupunkturní body a dráhy. Snaží se odstranit zablokovaný tok energie nebo její nedostatek a dostává tak postupně do rovnováhy celý systém klienta. Působí tím i na jeho psychiku.
U Dáši musela terapeutka obnovit hlavně proudění na energetické dráze funkčního okruhu ledvin, což příznivě ovlivnilo tělesnou teplotu. Žena rovněž změnila způsob stravování. Začala jíst hodně obilnin a také zeleninu, kterou si tepelně upravovala. Syrová totiž zbytečně snižuje tělesný jang, v tomto případě teplo pro trávení a další tělesné procesy. Podobně účinkují mléčné výrobky. Zkusila cvičit také šest cviků makko-ho. Každý z nich je zaměřený na protažení určitých energetických drah.
Nejdůležitější byla pro Dášu změna jejího životního postoje. Díky povídání s Darjou si uvědomila, že neumí moc odpočívat, říct si druhým o pomoc a tuto pomoc přijmout. Postupně přestávala být servismankou, která musí vzorně zvládnout své zaměstnání a zároveň všechno kolem chodu rodiny, jak jí vštěpovala matka. Začal jí pomáhat manžel a děti, kterým si o to řekla. Přestala pak být vysílená a zmizela i bolest zad. Uvědomila si, že to je logické: na jejích bedrech už neležela taková tíha.
Dočkala se miminka
Johanka, učitelka z mateřské školy, se marně snažila otěhotnět. Všechna vyšetření přitom potvrdila, že ona i její muž jsou zdraví, a nic by jim tedy nemělo bránit v tom, aby měli miminko. Darju jí doporučila kamarádka.
Terapeutka zjistila při diagnostice zad problémy na dráze jater a ledvin. Podle čínské medicíny souvisí játra s kontrolou a potlačováním emocí, ledviny se strachem a reprodukční silou. Zajímala se o Johančiny gynekologické problémy i o životní situace, kdy potlačila silné emoce. Ukázalo se, že před šesti lety musela jít na interrupci.
Při jednom z ošetření dráhy jater i ledvin, při kterém Darja jemně uvolňovala také oblast pánve, vyhrkly Johance slzy. Jako by najednou dala průchod svým potlačeným emocím i strachům. Pocítila pak podle svých slov velkou úlevu a to, jak se jí v podbřišku rozlévá teplo. Začala také chodit na hodiny břišního tance. Pomohly jí uvolnit pánev a podbřišek. Po pár měsících otěhotněla a porodila zdravého chlapečka.
Příběh bulky v prsu
Bankovní úřednice Helena přišla k Darje kvůli vracejícím se bolestem pravého ramene. Zhoršovaly se vždycky, když ji trápily nějaké stresy. Během ošetření se vůbec nedokázala uvolnit. Při povídání s terapeutkou připustila, že se snaží mít pod kontrolou své city i lidi kolem sebe. Potlačování pocitů jí pomáhalo zvládat bolestivé zážitky, ale bránilo jí v tom, aby žila radostnější a spokojenější život.
Darja s ní nacvičila relaxační dechová cvičení. Uvolňovala i dráhu tlustého střeva, která člověku pomáhá zbavit se nepotřebných odpadů, a dráhu žlučníku kvůli kontrole potlačených emocí i kvůli rozproudění energie čchi. Po třech ošetřeních bolest ustoupila a úřednice přestala k Darje chodit. Objevila se po půlroce s tím, že si našla bulku v prsu. Fyzioterapeutka se s ní domluvila, že bude chodit k ní i k lékařům, kteří zjistili, že bulka není vysloveně nebezpečná.
To, že se u ženy objevil zdravotní problém v oblasti hrudi, terapeutku nepřekvapilo. Právě v ní se hromadila zablokovaná energie. Příčinou ženiných potíží se ukázaly být komplikované a trochu chladné vztahy s matkou. Ale také problémy s přijetím sebe sama a s jejím sebevědomím.
Jakmile se Darje podařilo rozproudit zablokovanou energii v hrudi skrze dráhu jater a znormalizovat fungování dráhy srdce, která souvisí s přijímáním i dáváním lásky a s odpuštěním, začala se klientka chovat vitálněji a rozhodněji. Odhodlala se a s matkou si vyříkala většinu toho, co si měly říct už dávno. Helena se pak uvolnila a cítila se svobodnější. Naučila se i lépe a hlouběji dýchat. Také ji tolik nezneklidňovalo, když neměla všechno pod kontrolou. Lékaře zaskočila tím, že jí bulka z prsu zmizela.
Ptejte se terapeuta na vzdělání |
---|
Šiacu znamená tlak prsty. Vychází z tradičního japonského a čínského lékařství starého bezmála 5000 let. Praktik, který tyto léčebné masáže provádí, by měl mít za sebou vzdělání a praxi v délce 2,5 roku a 500 hodin. Tak to aspoň požaduje Evropská federace šiacu. |
Ošetření by mělo trvat hodinu až devadesát minut, klienti jsou při něm lehce oblečení. |
Cena za ošetření se pohybuje od 650 do 1200 Kč za 90 minut, záleží na zkušenostech a renomé terapeuta. Občas chce někdo 2500 Kč nebo i víc za 60 minut. Pak je potřeba zjistit, proč jde o částku tak vysokou a zda návštěva stojí za to. |
S čím nejvíc pomáhá
Lidé nejčastěji přicházejí na šiacu kvůli bolestem hlavy, zad, únavě a špatné schopnosti čelit stresu. Může pomoci také při problémech se zažívacím traktem nebo se zácpou, při některých potížích s pohybovým aparátem, hodí se jako prevence proti vzniku cyst a myomů, posiluje imunitu a lze ho vyzkoušet i u alergií, nespavosti a dalších potíží.
Platí ale, že se závažnými zdravotními problémy musí postižený k lékaři. U těch lehčích může být rozumná i kombinace klasické medicíny a šiacu. Jeho hlavní smysl by měl být preventivní, ale takhle ho vnímá málokdo.
Naopak, nevhodné je při infekčních chorobách nebo akutních nemocech. Také při rakovině a v prvních třech měsících těhotenství. Podobně jako při křečových žilách, zraněních, čerstvých jizvách po operaci, zánětech apod.
Opatrnosti bývá třeba při osteoporóze a při vysokém krevním tlaku.