Článek
Výrazně kratší dny a dlouhé noci mohou narušit přirozené hodiny uvnitř našeho těla – tzv. cirkadiánní rytmus. Ten v těle reguluje mnoho procesů. Narušené cirkadiánní reakce mohou ovlivnit oblasti mozku zapojené do řízení nálady spolu s únavou či nízkou energií způsobenou nedostatkem spánku, uvedl pro CNN profesor a vedoucí oddělení neurověd na University of Texas Southwestern Medical Center Joseph Takahashi.
Podle odborníků je pro co nejlepší zvládnutí sezonní afektivní poruchy zásadní péče o vlastní zdraví.
Terapie světlem
Světelná terapie je odborníky označována za nejlepší způsob, jak léčit sezonní afektivní poruchu. Zahrnuje vystavení světlu o hodnotě alespoň 10 000 luxů (jednotka intenzity měření světla) po dobu nejméně 30 minut. „Jasný slunečný den se pohybuje v rozmezí 50 000 až 100 000 luxů,“ dodává k tomu Jason Tucciarone, asistent psychologa na Stanfordově univerzitě.
Léčivá síla hudby. Dokáže zvednout náladu i přivést na cestu k uzdravení
Vystavení světlu, které napodobuje to denní, pomáhá jednak synchronizovat vnitřní tělesné hodiny a také zvyšuje hladinu serotoninu, který se podílí na zlepšení nálady. Pokud si pořídíte světelnou lampu domů, dbejte přesných pokynů v návodu, ať si nepoškodíte zrak.
Spánek opravdu jen v noci
Specialista na spánek Thomas Kilkenny pak vyzdvihuje i důležitost spánku. S tím souvisí také jeho pravidelnost, která může být kvůli krátkým dnům narušena.
Zapomeňte raději na polehávání během dne a soustřeďte se spíše na pravidelné večerní uléhání a ranní vstávání. A nezapomeňte se na spánek připravovat předem, cca hodinu před ulehnutím. Odložte veškerou elektroniku, řešení úkolů nebo emocionálně těžká rozhodnutí a pomalu se zklidňujte.
Cvičení, procházka v přírodě
Jako dobrý posilovač funguje i jakékoli cvičení, protože se při něm uvolňují hormony ovládající dobrou náladu a snižující stres. Vliv může mít i drobnější aktivita, třeba jen rychlejší čtvrthodinová procházka venku, díky které navíc budete na přirozeném světle.
Co se obecně cvičení týče, radí odborníci cvičit spíše ráno než večer.
Procházky v tichu a jejich vliv na zdraví
Socializace
Mnozí lidé mají v nepříjemných chvílích nutkání raději se izolovat a být o samotě. U lidí s afektivní sezonní poruchou je to o to výraznější. Jenže taková izolace je pro zdraví stejně škodlivá jako třeba kouření 15 cigaret denně, upozorňuje studie z minulého roku.
„Socializace je v léčbě poruch obecně velmi důležitá. Izolace je naopak zabijákem jakékoli dobré nálady,“ dodává k tomu Tucciarone a upozorňuje, že i malá procházka s kamarádem či večeře ve společnosti blízkých lidí může náladu významně pozvednout.