Článek
Rybí tuk může působit také proti srdečním arytmiím. Ty se sice léčí speciálními léky, které však mají nežádoucí účinky. Daniel Pella z Lékařské fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafaříka v Košicích uvedl, že rozsáhlé zahraniční studie potvrdily pozitivní působení mastných kyselin omega 3 na pokles úmrtnosti na choroby srdce i na pokles celkové úmrtnosti.
Lidské tělo si neumí kyseliny omega 3 vyrobit a musí je získávat z potravy. Na tyto kyseliny jsou bohaté mořské ryby, především makrely, lososi a čerství tuňáci. Konzervovaný tuňák má však jen desetinu dávky obsažené v čerstvém mase. Treska obsahuje sedmkrát méně kyselin omega 3 než makrela a jejich obsah v kaprovi je pouze minimální.
O Eskymácích, jejichž strava je bohatá na ryby, se ví, že jen málokterý z nich podlehne ischemické chorobě srdeční. Nemoci srdce jsou méně časté i ve středomořských zemích, uvedl Pella.
Kyseliny omega 3 je též v rostlinách a potravinovích doplňcích
Kyseliny omega 3 byť v menší míře jsou také v rostlinném tuku, vlašských ořeších a různých semínkách.
Výtažek z rybího tuku očištěný od toxických látek, které mohu být v rybách, je obsažen i v potravních doplňcích. Podle lékaře Josefe Mainze je na českém trhu také přípravek doplněný o kyselinu listovou a vitamín B 12, které zlepšují vstřebávání mastných kyselin a mimo jiné také v krvi snižují rizikový homocystein, jenž přispívá k ukládání tukových platů v cévách.