Článek
Infekce způsobené Streptococcus pneumoniae (pneumokokem) patří podle Světové zdravotnické organizace WHO v celosvětovém měřítku k nejvýznamnějším příčinám nemocnosti a úmrtnosti. V České republice onemocní invazivními pneumokokovými onemocněními až 300 dětí ročně. Nejzávažnější formy pneumokokových infekcí jako zánět mozkových blan (meningitida), sepse či pneumokokové záněty plic mají na svědomí vysokou úmrtnost. Téměř 60 % všech případů dětí, které přežijí, si do života odnášejí trvalé následky v podobě mentální retardace, epileptických záchvatů či ztráty sluchu. Mírnější formy pneumokokových onemocnění mohou způsobovat časté záněty středního ucha či jiná infekční onemocnění.
Tragické příběhy dětí varují ostatní rodiče
Pneumokok připravil o sluch dvou a půlletého Ondřeje Kalovského. Před rokem chlapec prodělal zánět mozkových blan, který mu způsobila právě pneumokoková infekce. "Šest dní bojovali lékaři o záchranu jeho života. Když se probral z umělého spánku, byli jsme štěstím bez sebe. Podle grimas bylo vidět, že pláče, ale nevydával žádný zvuk, což nás vyděsilo. Onemocnění bylo tak vážné, že jsme museli začít se vším od nuly," říká Ondřejův otec Rudolf Kalovský. Tento týden chlapec absolvoval chirurgický zákrok v Centru kochleárních implantací u dětí ve Fakultní nemocnici v Praze - Motole, který by mu měl pomoci vrátit sluch.
Na případy nemocných dětí upozorňuje občanské sdružení NAHLAS, které založili rodiče Ondry Kalovského. "Problém je, že o chorobě je stále málo informací nejen mezi veřejností, ale mnoho otázek vyvstává i z řad lékařů. Chceme, aby měli ostatní rodiče více informací a mohli i předejít podobným závažným onemocněním svých dětí," vysvětluje Rudolf Kalovský. Právě toto sdružení nyní ve spolupráci se společnosti Wyeth pořádá informační kampaň o možnostech prevence.
Vakcínu hradí pojišťovny pouze dětem z rizikových skupin
Podle WHO lze pneumokokovým onemocněním předcházet pomocí preventivního očkování. Řada zemí jako např. Kanada, USA, Austrálie a většina západoevropských států včetně Francie, Německa, Velké Británie, Nizozemska, Lucemburska, Švýcarska, Norska, Řecka a Itálie již proto zavedla plošné očkování nejmenších dětí vakcínou Prevenar. V České republice toto očkování zatím není povinné.
Automaticky očkovány jsou pouze děti z rizikových skupin. Jim je také od 1. ledna letošního roku očkování touto vakcínou plně hrazeno státem. Ostatní děti mohou na očkování získat pouze příspěvek od zdravotních pojišťoven.
Očkovat lze miminka již od 5. měsíce života - jedná se celkem o čtyři vakcíny. Pokud necháte dítě očkovat až v 7. měsíci, aplikují se již pouhé tři vakcíny, v roce pak jen dvě vakcíny a ve dvou letech pouze jedna vakcína. Cena za jednotlivou vakcínu se pohybuje okolo dvou tisíc korun.