Článek
Podle dokumentu je ohrožen cíl snížit do roku 2015 dětskou úmrtnost o dvě třetiny ve srovnání s rokem 1990.
V zemích na jihu Afriky, v Iráku a v postsovětských zemích dětská úmrtnost dokonce roste. Česko bylo v roce 2002 mezi několika zeměmi, v nichž úmrtnost dětí byla třetí vůbec nejnižší.
Drastická situace na jih od Sahary
Fond uvedl, že v období let 1990 až 2002 nezaznamenal v 82 zemích žádný nebo pouze minimální pokrok. Kromě toho se v šestnácti zemích dětská úmrtnost zvyšovala. Za "drastickou" považuje situaci v zemích jižně od Sahary, kde je úmrtnost dětí vůbec nejvyšší.
"Je hořká pravda, že jedno ze šesti dětí, které se narodí jižně od Sahary, zemře před svými pátými narozeninami," píše se ve zprávě.
Od roku 1990 vzrostla úmrtnost v Botswaně, Zimbabwe a v Keni. Za příčinu fond považuje chudobu a šíření nemoci AIDS. Na zvyšování úmrtnosti se podle něho podílejí také konflikty v Sieře Leone, Angole a v Nigeru. Úmrtnost dětí roste rovněž v Iráku, Kambodži, Kazachstánu a v Uzbekistánu.
Mezi 82 státy se stagnující úmrtností zařadil fond země jižní Afriky, ale též Rusko, Gruzii nebo Bulharsko.
Nejlepší je Švédsko
OSN stanovila jako cíl snížit úmrtnost dětí mladších pěti let průměrně o 4,4 procenta ročně v období 1990 až 2015. Devadesát zemí, z nich 53 rozvojových, se podle fondu ubírá správnou cestou. Jsou mezi nimi latinskoamerické země či země karibské oblasti.
Stanoveného cíle dosáhlo několik zemí, například skandinávské země, Singapur, Japonsko, Německo, Jižní Korea, Nizozemsko či Řecko. Do této skupiny fond zařadil i ČR. Spolu s Německem, Finskem, Řeckem, Japonskem, Jižní Koreou, Lucemburskem, Maltou, Monakem, Nizozemskem, Rakouskem a Slovinskem je ČR mezi zeměmi, v nichž umírá pět z tisíce dětí do pěti let.
Ještě lepší výsledek mají Norsko, Island a Singapur, kde umírají čtyři z tisíce dětí, a vůbec nejlepší je Švédsko, kde to jsou tři děti.