Článek
Málokdo si umí představit, co kvůli neustálé dušnosti trvající několik let Kirsty Brydgesová prožívala, zvlášť když na její potíže nic nefungovalo. Kromě sípání, kašle a chrapotu ji tížil i obrovský strach, že se jedná o něco závažnějšího, než je astma.
Při jedné z kontrol jí sestra provedla speciální průtokový test, který diagnózu astma zpochybnil. Tehdy přešla k jinému praktickému lékaři, který na základě jejích potíží a výsledků vyšetření řekl, že se pravděpodobně jedná o reflux neboli gastroezofageální refluxní chorobou (GERD), kdy se žaludeční kyselina opakovaně dostává do jícnu, a to obvykle kvůli tlaku nebo problémům se záklopkou, jež žaludek s jícnem spojuje. Praktik jí tedy odkázal na specialistu. Ten provedl endoskopii a na základě zjištění tuto diagnózu potvrdil.
Příznaky lze snadno zaměnit
Bohužel u některých lidí může být dušnost jediným příznakem refluxu, o to snadněji tak může dojít k záměně diagnózy. Podle studie z roku 2017 zveřejněné v Journal of the American Medical Association se přitom jedná o poměrně běžný jev. Z 613 diagnóz s astmatem bylo na základě podrobnějších testů zjištěno, že až u jedné třetiny se nejedná o astma, ale reflux.
Jak zmírnit překyselený žaludek a pálení žáhy
„Nikdo nemá dokonalou chlopeň (záklopku) na konci jícnu. Ze statistik vyplývá, že deset procent populace trápí každý měsíc projevy lehkého refluxu. Odhaduje se, že počet lidí s refluxem je stejný jako s astmatem, přičemž u části lidí se může vyskytnout reflux společně s astmatem. A to zejména proto, že reflux spouští a zhoršuje astma,“ vysvětluje pro Daily Mail lékař Jonathan Hoare z Imperial College Healthcare NHS Trust v Londýně.
Podle jedné z teorií reflux zhoršuje astma, protože žaludeční kyseliny vstupující do jícnu stimulují bloudivý nerv (Nervus vagus), který se může zúžit a stáhnout dýchací cesty. Tento nerv spojující mozek a střeva dohlíží na spoustu životně důležitých tělesných funkcí, včetně trávení a dýchání.
„Druhá teorie tvrdí, že malé množství kyseliny vystoupí skrz jícen příliš nahoru a dostává se až do dýchacích cest, kde způsobuje podráždění a zúžení, jež se projevuje stejně jako astma,“ vysvětluje Hoare.
Jak se reflux standardně projevuje?
Mezi nejběžnější příznaky refluxu patří pálení žáhy spjaté s několik minut trvající palčivou bolestí, což je způsobeno vracejícím se jídlem do jícnu.
Pokud se jedná o krátkodobé problémy, nemusí se jednat o závažnější problém, ale jakmile jsou potíže trvalé a velmi obtěžující, může se jednat o závažnou formu refluxu, jež může vést k dlouhodobým komplikacím.
Mezi rizikové faktory refluxu patří obezita, těhotenství, hiátová kýla (kdy se část žaludku vyboulí nad bránici).
Léčba refluxní choroby jícnu
Prvním krokem jsou režimová a dietní opatření. V první řadě se tedy jedná o redukci tělesné hmotnosti, zamezení zvyšování nitrobřišního tlaku a spánku na nakloněném lůžku. Dále je třeba z jídelníčku vyřadit dráždivou stravu (kynuté pečivo, tučná a kořeněná jídla, čokoládu). Dobré je přestat jíst 2-3 hodiny před spaním.
Lékař pak často předepisuje léky na snížení množství kyseliny, která se tvoří v žaludku. Doplňující léčbou pak mohou být prokinetika, léky ovlivňující žaludeční peristaltiku, a antacida, která pomáhají při pálení žáhy.
U těžšího refluxu a vzniklých komplikací pak často přichází na řadu operativní řešení. Zákrok se provádí laparoskopicky a má velmi dobré výsledky s minimálním výskytem komplikací.