Článek
Včas odhalený nádor se dá úspěšně operovat: klasickou „otevřenou“ operací, laparoskopicky a na některých klinikách už i operačním robotem.
Podle profesora Dalibora Pacíka z urologické kliniky Fakultní nemocnice Brno dává lepší výsledky klasická operace, podle primáře urologického oddělení Ústřední vojenské nemocnice Praha Oto Köhlera je zase pro pacienty výhodnější robotická operace.
Spor o metodu se vede na celém světě
Spor o volbu metody se vede mezi odborníky na celém světě. V USA, kde sídlí monopolní výrobce operačních robotů, bylo loni 80 procent operací provedeno roboticky, v jiných zemích méně.
„Při radikální operaci je odstraněna prostatická žláza i s negativními chirurgickými okraji, v těle nezůstává žádný nádor,“ řekl profesor Pacík. Vyhlídky pacienta na úplné uzdravení jsou proto podle něj větší.
„Robotem se vyjme nádor minimálně stejně precizně, spíše bych řekl dokonaleji než při otevřené operaci,“ oponuje primář Köhler. Operaci robotem dává přednost, protože podle něj nabízí lepší možnost manévrování, chirurg má dokonalý prostorový obraz a vidí vše zblízka.
Pacík uvedl, že obě metody jsou srovnatelné, co se týče návratu pacienta k původním aktivitám, spotřeby analgetik či doby hospitalizace. Po robotické operaci ale musejí být muži 3,5krát častěji následně léčeni hormonálně nebo ozářením.