Článek
Každý, kdo onemocní závažnou nemocí, se sám sebe ptá: „Proč zrovna já? Co jsem dělal špatně?” Ne vždy je ale odpověď jednoznačná. Za řadou chorob stojí hned několik důvodů, často složitě identifikovatelných. Vědci tak neustále hledají pravé příčiny nemocí a z pohledu rakoviny prsu, se jim to skutečně daří.
Podle posledního výzkumu zveřejněného v červnovém čísle časopisu Social Science & Medicine mezi nejohroženější skupinu žen, jež ohrožuje rakovina prsu, patří po kariérní stránce velmi úspěšné ženy.
Vědci analyzovali data 4000 žen s rakovinou prsu, starších 55 let a zjistili, že úspěšné ženy ve vedoucích pozicích mají až o 70 % větší pravděpodobnost, že onemocní touto nemocí než ženy na nižších pracovních místech.
Pořizování dětí v pozdějším věku nepomáhá
Zdůvodnění lékařů je poté následující. Částečnou roli zde hraje, že tyto ženy upřednostňují kariéru před dětmi, a tudíž si první dítě pořizují ve vyšším věku. A je známo, že pokud mají ženy děti před třicátým rokem věku a děti kojí, pak se jim utváří přirozená ochrana před tímto onemocněním. Dochází u nich ke sníženému počtu menstruačních cyklů a tedy období se sníženou hladinou ženského hormonu - estrogenu.
”Samozřejmě za vznik samotného onemocnění může více faktorů, ale počet dětí, v jakém věku se ženě narodily, a jak dlouho byly kojeny, nelze podceňovat. Tím největším viníkem je ženský hormon estrogen, jehož hladina je skutečně v této otázce rozhodující,” vysvětluje pro Daily Mail Lester Barr, chirurg z Christie nemocnice v Manchestru.
„Za další rizikový faktor lze považovat alkohol, k němuž inklinují více profesně vytížené ženy. Pak také užívání antikoncepce a hormonů k léčbě menopauzy. Obojí totiž mění hladiny hormonu estrogenu. A na závěr především stres - kterého mají ženy v zaměstnání s přemírou odpovědnosti skutečně maximum,” dodává lékař.
Podle vědců totiž trvale vysoké hladiny stresového hormonu kortizolu mohou výrazně zpomalovat imunitní systém a umožňovat tak rakovinným buňkám se lépe rozvíjet.