Článek
Lékaři u Browna zjistili HIV v roce 1995 a po jedenácti letech se u něj rozvinula ještě leukémie. V roce 2007 a poté znovu v roce 2008 mu lékaři v Berlíně transplantovali kostní dřeň od dárce s mutací, díky které jsou nositelé imunní vůči viru HIV.
Brown ihned po první transplantaci přestal užívat antivirotika a v následujících letech u něj testy neodhalily přítomnost viru HIV. Lékaři byli přesvědčeni, že se Brown zbavil i leukémie. Rakovina se ale Brownovi loni vrátila a rychle se šířila.
„Pořád jsem rád, že jsem transplantaci absolvoval. Otevřela novou cestu a inspirovala vědce k usilovnějšímu hledání léčby, o níž se už mnoho lidí začalo domnívat, že je nemožná,“ řekl Brown minulý týden, kdy oznámil, že trpí rakovinou v konečném stadiu.
V úterý 29. září jeho dlouholetý partner Tim Hoeffgen na Facebooku oznámil, že Timothy po pětiměsíčním vyčerpávajícím boji s leukémií zemřel.
It is with great sadness that I announce that Timothy passed away at 3:10 pm this afternoon surrounded by myself and...
Zveřejnil(a) Timothy Ray Brown dne Úterý 29. září 2020
Brown byl označován jako berlínský pacient podle města, kde pracoval jako překladatel v době, kdy u něj byl virus HIV zjištěn.
V loňském roce se objevily zprávy o vyléčení druhého člověka z nákazy HIV. Stal se jím Londýňan Adam Castillejo, známý jako londýnský pacient. I on podstoupil transplantaci kostní dřeně.
Vyléčil se druhý pacient nakažený virem HIV
Dárců kostní dřeně se zmíněnou mutací je ovšem málo a transplantace je příliš riskantní na to, aby mohla být v širším měřítku využívána, podotýkají tiskové agentury.