Článek
„Naše zjištění naznačují, že dostatek spánku by mohl změnit pravidla hry v boji s epidemií obezity ve společnosti,“ řekla podle webu Healthline Esra Tasaliová, účastnice výzkumu a ředitelka Spánkového centra na univerzitě v americkém Chicagu.
Ovlivňuje hormony chuti k jídlu
Vědci sledovali osmdesát dospělých ve věku 21 až 40 let, kteří trpěli obezitou a spali méně než 6,5 hodiny denně. Poskytli jim individuální poradenství v oblasti spánkové hygieny. Zachovali si běžný režim a nechtělo se od nich, aby měnili stravovací nebo pohybové návyky.
Nezdravé jídlo by mohlo mít na obalech stejné varování jako cigarety
Poté jim vědci doporučili, aby prodloužili spánek a strávili v posteli každou noc celkem 8,5 hodiny. Dobrovolníci tak snížili kalorický příjem v průměru o 270 kilokalorií denně.
Podle Tasaliové se nabízí hned několik důvodů, proč více spánku vede k menšímu příjmu kalorií. Spánek například ovlivňuje hormony regulující chuť k jídlu. Jeho nedostatek může znamenat také narušení dlouhodobých tělesných rytmů.
„Je stále jasnější, že špatný spánek je významným rizikovým faktorem pro přibývání na váze a metabolické poruchy,“ poznamenal Ryan Fiorenzi, zakladatel portálu StartSleeping.