Článek
Infekce EBV probíhá často bez příznaků. Velmi často se lidé nakazí, aniž o tom vědí. Na proběhlou infekci pak přijdou zcela náhodou při vyšetření krve u jiného zdravotního problému. Někdy však infekce vyvolá infekční mononukleózu, která je často spojena s některými onemocněními lymfatického systému, jako jsou leukemie a lymfomy. Tato onemocnění se vyskytují především u lidí s oslabeným imunitním systémem.
Studie belgických vědců prokázala účinnost vakcíny proti EB viru. Podle vědců může očkování snížit pravděpodobnost infekční mononukleózy až pětkrát.
Vědci se zaměřili na látku obsaženou ve vakcíně - glykoprotein 350, který usnadňuje vstup EB viru do buněk imunitního systému. "Klinické zkoušky proběhly u dvou skupin. V jedné byli nemocní, kteří v minulosti měli EBV, naočkováni třemi dávkami této vakcíny. V kontrolní skupině bylo použito placebo," uvedl server www.pandemie.cz.
Během osmnácti měsíců se příznaky infekce virem Epstein-Barrové objevily u deseti procent respondentů očkovaných placebem a pouze u dvou procent očkovaných účinnou látkou. Z toho vyplývá, že vakcína může snížit pravděpodobnost onemocnění infekční mononukleózou až pětkrát.
V budoucnu by účinná vakcína proti infekční mononukleóze mohla pomoci ve výzkumu prevence a léčby vážnějších onemocnění spojených s EBV, jako jsou leukemie a lymfoproliferativní onemocnění.