Článek
Studie sledovala 63 lidí, kterým byla náhodně doporučena procházka přírodou (v lese nedaleko německého Berlína), nebo městem (v rušném prostředí).
Účastníci byli instruováni, aby si na procházce nekontrolovali telefony a nezastavovali se v obchodech. S sebou dostali oběd v pytlíčku a telefon s nařízeným 30minutovým časovačem, který jim měl dát vědět, že je čas se otočit zpět.
Před procházkou účastníci vyplnili dotazník, a poté podstoupili fMRI sken, který měřil jejich mozkovou aktivitu. To stejné se dělo i po procházce.
Výsledky měření ukázaly, že aktivita mozkové amygdaly (která je zodpovědná za naši reakci na stres a strach) se snížila u těch, kteří absolvovali 60minutovou procházku přírodou.
Potraviny, které podporují naše duševní zdraví
„Výsledky naší studie ukazují, že již po hodinové procházce přírodou se aktivita v oblastech mozku zapojených do zpracování stresu snižuje,“ řekla pro Medical News Today Sonja Sudimacová, hlavní autorka studie.
Tento pokles nebyl ovšem zaznamenán u lidí, kteří absolvovali procházku městem. Podle studie naopak může městské prostředí negativně ovlivnit duševní zdraví člověka, což vede ke zvýšené míře úzkosti, deprese a poruch nálady.
„Mnozí z nás prostě nemají přírody dost a procházka je fantastický způsob, jak se soustředit na nasávání vzduchu, naslouchání šustění listů a cvrlikání ptáků, které má doslova meditační účinek,“ říká Tamanna Singhová, spoluředitelka sportovního kardiologického centra na klinice Cleveland v americkém Ohiu pro Huffington Post.
Ve dřívějších studiích bylo také prokázáno, že čas strávený venku zlepšuje spánek, zvyšuje kreativitu a posiluje imunitu.