Článek
Pocení je normální tělesná funkce. Při horkém počasí nebo fyzické aktivitě se pot vytváří a vylučuje prostřednictvím endokrinních potních žláz a plní životně důležitou funkci ochlazování našeho těla a vylučování toxických látek z těla.
V okamžiku, kdy k pocení dochází při stresu či nervozitě, začnou být aktivní i takzvané apokrinní potní žlázy, které sice vylučují poměrně malé množství potu, ale s jiným složením, bohatým na bílkoviny a tuky. Při jeho metabolizaci přitom vzniká velmi nepříjemný zápach.
Proč se potíme i při stresu a jinak emočně vypjatých situacích
Při stresovém pocení hrají důležitou roli dvě hlavní složky vegetativního systému – sympatikus a parasympatikus. Když jsme ve stresu, tělo se v reakci na něj začne připravovat na únik – a to tak, že se zvýší tepová frekvence a dochází k aktivaci sympatika. Díky tomu se do svalů dostane více krve a začnou i ve vyšší míře pracovat potní žlázy.
Za zápachem nohou nejčastěji stojí genetika, nemoc, ale i špatně zvolená obuv
Kdy lze hovořit o nadměrném pocení
V případě, že vytvořený pot přesáhne míru potřebnou k udržení tělesné rovnováhy, mluvíme o onemocnění zvaném hyperhidróza, jež se nejčastěji projevuje na dlaních, v podpaží, na čele a horním rtu, vzácněji na trupu. Tento problém často způsobují nejrůznější zdravotní potíže a pak právě stres a emoce.
Paradoxně ať už je příčina nadměrného pocení jakákoliv, strach z reakcí okolí dostává lidi s tímto problémem do začarovaného kruhu. Čím víc jsou vystresovaní z toho, že se nadměrně potí (a stydí se za to), tím více se potí.
Jak s tímto pocením zatočit
Naprostou samozřejmostí by mělo být dodržování hygienických zásad, výběr oblečení z prodyšných materiálů a použití vhodných antiperspirantů či deodorantů na bázi pudru.
Zatímco antiperspiranty by měly umět mechanicky uzavřít potní žlázy tak, aby u nich došlo ke zmírnění pocení či k úplnému zastavení tvorby potu, klasické deodoranty jen překrývají zápach. Výjimku ale utvářejí deodoranty na bázi pudru, a tedy obsahující microtalcum, jejichž předností je, že kromě absorpční síly pleť chrání před podrážděním a zanechávají ji hebkou a suchou. Mnozí odborníci je proto doporučují i pro velmi citlivou pokožku, neboť neucpávají póry a nechají ji volně dýchat.
S nadměrným pocením a zápachem z něj pak může pomoci i dostatečný pitný režim a úprava jídelníčku. Pocení například zvyšují káva, alkohol, kořeněná jídla, těžká jídla, ale i sladkosti. Za větší zápach pak mohou kromě česneku a cibule například i rajčata, která obsahují tzv. terpeny, které se vylučují potem a velmi nelibě páchnou.
Pokud lidé trpí hyperhidrózou, pak je mnohdy lepší obrátit se přímo na odborníky.
Zešedivění po stresu nemusí být trvalé
Zákroky, které mohou pomoci s nadměrným pocením:
- Botulotoxin – aplikace tohoto jedu zabrání převodu vzruchů z nervových vláken na potní žlázky, které jsou impulzem pro tvorbu potu. Výsledkem je, že žlázky do tří dnů neprodukují pot, protože jim to nikdo „nepřikáže” – příkaz se k nim nedostane.
- MiraDry – systém pracující na principu mikrovlnné energie, která je aplikována do podkoží a zlikviduje zde většinu potních žláz. Až z 82 % tak odstraní pocení jednou provždy.
- Liposukce potních žláz – jedná se o velmi šetrnou metodu bez nutného opakování, kdy dochází k odsátí potních žláz v podpaží pomocí jemné kanyly.