Článek
Možná si říkáte, proč se vzdávat alkoholu zrovna v lednu, v jednom z nejchladnějších a nejpochmurnějších období roku. Ale žádný čas není pro změnu zcela stoprocentní, každý měsíc v roce má své ale. Leden je příhodný především z toho pohledu, že následuje po vánočním hodování.
Alkohol ubírá roky
Podle vědců více než pět drinků týdně člověku ubírá roky života, ženy jsou v tomto směru mnohem zranitelnější než muži. Ženské tělo totiž absorbuje více alkoholu než to mužské a také trvá déle, než ho rozloží.
Alkohol navíc podle amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) u žen zvyšuje riziko rakoviny úst, hrdla, jícnu, jater, tlustého střeva a prsu. Ženy, které si rády dopřávají alkohol, jsou pak také náchylnější k poškození mozku a srdce. Zároveň je u nich vyšší riziko cirhózy a dalších jaterních onemocnění než u mužů.
Proč někteří lidé nemohou vůbec alkohol, zatímco jiným nevadí ani větší množství
Známky závislosti na alkoholu
Být závislý na alkoholu znamená, že máte na tuto drogu vytvořenou fyzickou závislost. Jakmile si nedopřejete každodenní dávku alkoholu, tělo vám to dá okamžitě vědět. Můžete pak pociťovat nespavost, nevolnost, pocení, úzkost a fyzické nepohodlí.
Pokud trpíte závislostí, pak to také znamená, že k dosažení uspokojení konzumujete stále více a více alkoholu.
Mezi příznaky závislosti na alkoholu patří:
- Znepokojuje vás, když nevíte, kdy si budete moci dát další drink.
- Potíte se, pociťujete nevolnost nebo nespavost, když se nenapijete.
- Potřebujete stále větší množství alkoholu.
- Na alkohol pomyslíte či po něm přímo zatoužíte hned po probuzení.
- Snažíte se skrývat před ostatními své pravidelné dávky alkoholu.
- Hádáte se s přáteli a rodinou kvůli alkoholu či zábavě s ním spojené.
I krátká přestávka může spoustu věcí změnit
Jak ukázala nedávná studie u lidí, kteří pravidelně konzumují alkohol, jeden měsíc pauzy způsobil rychlý pokles chemických látek v krvi, jež jsou spjaté s progresí rakoviny. Zároveň u nich došlo ke zlepšení inzulinové rezistence, hmotnosti a krevního tlaku.
Další studie vědců z University of Sussex zase prokázala, že bez alkoholu lidé lépe spali a měli i během dne více energie.
Při abstinování se lidé lépe cítili i po psychické stránce. Silní pijáci zas při měsíční pauze trpěli méně na pálení žáhy a reflux, cítili se méně podráždění, úzkostní a mnohem méně je trápily bolesti hlavy.
Samozřejmě pokud máte organismus zdevastovaný roky nadměrného pití, jen měsíční pauza nesmaže všechny vzniklé škody. Ale je to cesta, jak zjistit, že má skutečně smysl skoncovat s alkoholem.
Hlavní benefity měsíce pauzy od alkoholu
1. Duševní klid a jasnost
Vzdáte-li se na měsíc alkoholu, velmi významně se zlepší vaše koncentrace, schopnost soustředit se a také se významně sníží riziko duševního onemocnění, včetně úzkostí a deprese.
Alkohol totiž mění složení mikroorganismů žijících ve střevech, což má nepříznivý vliv i na schopnost střeva produkovat serotonin, který je zodpovědný za stabilizaci nálady a podporu štěstí, stejně jako za podporu komunikace mezi mozkovými buňkami a dalšími buňkami v nervovém systému, což vede právě k úzkostem a depresi.
2. Lepší spánek
Alkohol velmi významně oslabuje nervový systém a minimalizuje také tzv. REM fázi spánku, tedy okamžiku, kdy dochází k nejpotřebnější regeneraci buněk a také snění.
Po noci strávené nárazovým popíjením alkoholu probudí tělo dávka adrenalinu a stresového hormonu kortizolu, jenž způsobí zmatek v přirozeném spánkovém cyklu. Nárazovým pitím je přitom myšleno vypití pěti a více skleniček alkoholu u muže a čtyř a více skleniček u žen, a to během dvou hodin.
Po měsíční abstinenci začne být tedy i spánek mnohem více kvalitní a jedinci pociťují obecně více energie a působí tak i na své okolí.
3. Snížení hmotnosti a více energie
Alkohol přispívá k nabírání kilogramů, a to především proto, že snižuje schopnost těla spalovat tuky a také zvyšuje chuť na nejrůznější pochoutky, které pak dostávají přednost před zdravými potravinami, a také podporuje přejídání.
Alkoholické nápoje obsahují až sedm kalorií na gram alkoholu. Jakmile je konzumujete, tělo přestane metabolizovat potravu a soustředí se primárně na odbourávání alkoholu, což vede k nadbytku inzulinu v krvi a ke zvýšené glykemii v krvi. Dlouhodobější konzumace alkoholu tak může vést až k rozvoji rezistence vůči inzulinu, tedy k poškození jater a jejich ztučnění.
Pokud si tedy na měsíc odepřete alkohol, budete mít větší šanci držet se zdravého jídelníčku, uvědomovat si, co skutečně konzumujete, a mít i lepší předpoklad nižší hmotnosti.
4. Lepší pleť a omládnutí
Konzumace alkoholu se také podepisuje na stárnutí pokožky. Alkohol působí jako diuretikum, kvůli čemuž se z těla vylučuje nejen více vody, ale i všech minerálů a nutričních látek, což může vést k matnému vzhledu pleti, k vráskám kolem očí a ke snížení elasticity pokožky.
Měsíc bez alkoholu velmi významně pocítíte i na svém vzhledu. Vaše pleť bude mnohem jasnější i vypnutější.
5. Lepší plodnost
Nadměrná konzumace alkoholu zvyšuje aktivitu enzymu aromatázy, který převádí mužský pohlavní hormon testosteron na estrogen, což vede k rychlému hromadění tělesného tuku a k hormonální nerovnováze jak u mužů, tak u žen.
Velmi škodlivý přitom může být alkohol u žen, které trpí syndromem polycystických ovarií (PCOS) či endometriózou. Tyto ženy by se měly alkoholu zcela zříct.
Slabý stisk ruky může být signálem onemocnění jater
Co s tělem po čtyřicítce dělá alkohol
Může se vám hodit na Firmy.cz: Psychologické poradny, Psychiatrické nemocnice a léčebny