Článek
Hlavní bioaktivní složkou chilli papriček je kapsaicin, který je zodpovědný za jejich jedinečnou štiplavou chuť, ale i značné přínosy pro zdraví.
Kromě toho papričky obsahují spoustu vitaminů a minerálů. Nicméně tím, že se konzumují jen v opravdu nepatrném množství, z pohledu potřeb denního příjmu vitaminů a minerálů u většiny lidí nesehrávají tak velkou roli.
Vitaminy a minerály v chilli papričkách
- Vitamin C - silný antioxidant, který je důležitý pro hojení ran a funkce imunity.
- Vitamin B6 - hraje roli v energetickém metabolismu.
- Vitamin K1 - známý také jako fylochinon, je nezbytný pro srážení krve, zdravé kosti a ledviny.
- Vitamin A - červené chilli papričky mají vysoký obsah betakarotenu, který tělo přeměňuje na vitamin A.
- Draslík - v přiměřeném množství může snížit riziko srdečních onemocnění.
- Měď - stopový prvek, který je důležitý pro silné kosti a zdravé neurony.
Potraviny, které pomáhají krotit hlad
Kromě toho ale chilli papričky obsahují i další bioaktivní sloučeniny, a to důležité antioxidanty.
Hlavní bioaktivní sloučeniny v chilli
- Capsanthin - hlavní karotenoid v červených chilli papričkách, který je zodpovědný za jejich červenou barvu. Jeho silné antioxidační vlastnosti mohou pomoci v boji proti rakovině.
- Violaxanthin - hlavní karotenoidní antioxidant ve žlutých chilli papričkách.
- Lutein - nejhojnější v zelených (nezralých) chilli papričkách, při dozrávání jeho hladina klesá. Je důležitý pro zdraví očí.
- Kapsaicin - je zodpovědný za štiplavou (pálivou) chuť a mnohé z jejich zdravotních účinků.
- Kyselina sinapová nebo také kyselina sinapinová - zdraví prospěšný antioxidant.
Obsah antioxidantů je přitom mnohem vyšší ve zralých (červených) chilli papričkách než u nezralých (zelených).
Zdravotní přínosy chilli papriček
Chilli papričky jsou odpradávna považovány za skutečný všelék. Podívejte se s námi na jejich vědecky podložené zdravotní přínosy.
Úleva od bolesti
Kapsaicin, hlavní bioaktivní rostlinná sloučenina v chilli papričkách, se váže na receptory bolesti, což jsou nervová zakončení, která cítí bolest. Člověk to pociťuje jako charakteristické pálení, přestože k žádnému skutečnému pálení nedochází.
Podle českých vědců pomáhá kapsaicin zejména u chronických bolestí.
I tak by ale lidé měli být při konzumaci chilli obezřetní a nepřehánět to s množstvím, protože časem může dojít k znecitlivění receptorů bolesti a ke snížené schopnosti vnímat pálivou chuť papriček.
Hubnutí
Obezita je vážný zdravotní problém, který může stát za řadou chronických onemocnění, jako jsou srdeční choroby a cukrovka. Podle několika studií kapsaicin snižuje chuť k jídlu a zvyšuje spalování tuků. Pokud jej užíváte před jídlem, může dojít následně ke sníženému příjmu kalorií. Nicméně pokud budete chilli papričky konzumovat dlouhodobě, hrozí, že jejich účinky při hubnutí už nebudou takové.
Zdraví srdce a cév
Chilli papričky mají vysoký obsah draslíku, který v kombinaci s folátem může snížit riziko rozvoje srdečního onemocnění. Kromě toho draslík pomáhá uvolňovat krevní cévy, což výrazně usnadňuje průtok krve v těle.
Pravidelné využívání pálivých papriček (čtyřikrát týdně) v kuchyni podle vědců také snižuje rizika úmrtí na infarkt o 40 procent a na mrtvici o více než 60 procent.
Pozitivní mysl
Kapsaicin také zvyšuje produkci endorfinů a serotoninu, tedy hormonů ovlivňujících pocit štěstí.
Potenciální nevýhody
Zatímco někdo nemá rád cokoliv pálivého, jiní lidé tuto chuť doslova vyhledávají. Existují ale i tací, u kterých chilli papričky mohou způsobit bolest žaludku, křeče v břiše či bolestivý průjem. Časté je to u lidí se syndromem dráždivého tračníku (IBS).