Hlavní obsah

Proč často marodíme kolem Vánoc

Taky se vám stává, že se celý podzim tužíte, posilujete imunitu, zdravě jíte, jen abyste nic nechytili, a ona vás viróza nebo bakteriální infekce skolí těsně před Vánoci nebo během nich? Člověk pak obvykle znejistí – možná něco děláme špatně. Nebo je problém v naší imunitě? Zeptali jsme se odborníků.

Foto: Profimedia.cz

Přímý vztah mezi psychikou a imunitním systémem je odborníkům dobře znám. Optimisté mají výhodu.

Článek

Pro začátek jedno uklidnění pro ty, kteří v tomto období onemocní pravidelně, ale jinak jsou v podstatě zdraví: „Jestli tito lidé jednou dvakrát ročně prodělají nachlazení, tak je to vlastně v pořádku. I to přirozeným způsobem formuje naši imunitu,“ říká alergolog a imunolog Radek Klubal, vedoucí lékař Medicínského centra Praha.

Dodává ale, že když člověk onemocní pětkrát nebo šestkrát ročně, je potřeba naopak zbystřit, s fungováním jeho imunitního systému je něco v nepořádku a bude nutné to začít řešit.

Tři důvody

Další otázkou pak je, proč se to děje právě kolem Vánoc. Prvním známým faktem je, že viry jsou v zimě aktivnější, kdežto náš organismus naopak bývá oslabený.

„Lidské tělo je v chladnějších obdobích roku náchylnější k prochladnutí. Chlad často snižuje i prokrvení sliznic dýchacích cest, což vede k lokálnímu oslabení imunity, a tyto sliznice, zejména v nose a nosohltanu, se potom stávají otevřenou branou vstupu virů a bakterií do lidského organismu,“ vysvětluje Kateřina Pinterová z laboratoře Synlab.

Chladnější bydlení je zdravější, pokud nejsme už moc zdegenerovaní, říká imunolog

Podcasty a pořady

Šíření respiračních nemocí před koncem roku ale nahrává také náš způsob života. V dobách, kdy světlo bylo drahé a většina populace žila převážně na vesnici, se lidé po práci věnovali činnostem doma a v okolí, pospávali, odpočívali.

„Dnes v této části roku běžně cestujeme, potkáváme se, společně nakupujeme, a to včetně nastydlých, nebo dokonce nemocných lidí. Tím, že se propojujeme s dalšími nemocnými, vytváříme obrovské líhně pro varianty různých infekcí,“ varuje doktor Klubal.

Třetím důvodem je stres. Před koncem roku se mnoho z nás dostává do kolotoče uzávěrek, termínů a úkolů. Často si musíme pár dní volna o svátcích tzv. napracovat.

„Tlak na výkon přináší obrovský stres a disharmonii do celého organismu, včetně nervového systému, jako když nástroje v orchestru hrají každý jiný tón. Jsme z toho roztěkaní, protivní, špatně spíme, náš mozek je unavený a špatně komunikuje i s imunitním systémem. Ten se ocitá v takovém chaosu, že naše přirozená reakce na infekce okolo nás je zhoršená,“ vysvětluje imunolog.

Vánoční zvyky a tradice, které navodí tu pravou sváteční atmosféru

Vánoce

Jak stres napíná imunitu

Přímý vztah mezi psychikou a imunitním systémem je odborníkům dobře znám. Optimisté mají výhodu. Například člověk, který se na množství práce a shon dívá tak, že až všechno dokončí, užije si svátky a odpočine si, na tom bude lépe než ten, komu se chvěje žaludek „od nervů“ v práci a k tomu se bojí, aby něco nechytil.

Přesto nás ale stres negativně ovlivňuje všechny, i když jsou někteří jedinci odolnější. To má na svědomí propojení mezi mozkem a nadledvinkami, jež uvolňují hormon kortizol v okamžiku, kdy se má tělo připravit k útoku, reakci či fyzickému výkonu, zkrátka být v pohotovosti.

V mnoha případech nám dokáže kortizol, který je nazýván hormonem stresu, výrazně pomoci. Hraje roli i při hojivých a obranných reakcích imunitního systému. Při zdravotních komplikacích (těžká alergická reakce, otřes mozku apod.) ho lékaři dokonce dodávají tělu ve formě tzv. kortikoidů.

Jak se vykřičet ze stresu a dát průchod emocím

Sex a vztahy

„Ovšem v okamžiku, kdy je stresu moc nebo je téměř nepřetržitý a náš organismus neustále stimuluje nadledvinky k produkci dalšího kortizolu, tak ho laicky řečeno vyždímáme. Imunitní systém ho nedostává ve správném množství a už to může vést k poruše jeho funkce. A my můžeme onemocnět,“ vysvětluje lékař.

Podpora není složitá

Nejjednodušším lékem na posílení imunity je podle lékaře zkusit si vybavit, jak jsme žili přibližně ve věku 10 let. Kdy jsme chodili spát, co jsme jedli, jak často jsme se hýbali. A zkusit tak chvíli žít. Co to znamená v praxi?

Vynechte cigarety a alkohol. S každou cigaretou ohrožujete své dýchací cesty, hrozí jim častější infekce a záněty, které u kuřáků trvají déle. Opakovaně prokázána byla spojitost mezi kouřením a rakovinou plic. I alkohol tělo oslabuje, musí bojovat s více toxickými látkami.

Spěte, relaxujte. Potřebujete sedm osm hodin spánku denně. Neznamená to, že jste líní. Tělo se musí obnovovat a tyto životodárné procesy se často dějí ve spánku.

Hýbejte se a sportujte, alespoň trochu! Zatížení kostí a svalů nutí naše tělo regenerovat a posilovat. Budete se lépe cítit a hlava i imunita budou lépe pracovat.

Vraťte se k co nejpřirozenějšímu, pestrému způsobu stravování včetně mléčných výrobků, ovoce, zeleniny atd. Takovou stravou totiž kromě přísunu energie, vitaminů a minerálů také posílíte střevní mikrobiom, který je pro silnou imunitu klíčový. Zařaďte i zaručené vitaminové bomby – rakytník, šípky, citrusy, česnek.

Jak se slaví Vánoce ve světě

Vánoce

Očkování pro seniory a chroniky

Imunita se oslabuje s věkem. Zejména lidem v rizikových skupinách (65+ a chronicky nemocným) doporučují odborníci očkovat se proti chřipce, covidu-19 či pneumokokovým infekcím, jež často závažně zasahují dýchací cesty a plíce. Všechny tyto infekce mohou organismus vyčerpat a následně zásadně zhoršit např. nemoci srdce, cukrovku atd.

Podobně tělo vysílí také operační zákroky. Proto je vhodné v těchto případech doplnit vitaminy C a D nebo látku koenzym Q10. O případném dodání dalších vitaminů a stopových prvků se poraďte s lékařem.

První pomoc

Pokud už nás ale ve stresu před koncem roku začne škrábat v krku, rozbolí hlava nebo dostaneme rýmu, je podle odborníků na obvyklé metody posilování imunity pozdě. Ani studená voda kvůli otužování nebo bezhlavé nákupy podpůrných doplňků stravy nepomohou.

Odborníci radí zpomalit, postaru si lehnout do postele s čajem se zázvorem či medem, zvýšit přísun vitaminu C a vypotit se. Není rozumné chodit s příznaky nemoci do práce nebo do školy, obzvlášť v letošní sezoně, kdy se očekává obávaný souběh chřipky s covidem-19.

TIP: I když jsou energie drahé, pravidelně větrejte! „Vyženete“ ven choroboplodné zárodky a vaše sliznice zůstanou hydratované a připravené k boji se škodlivými buňkami. Místnosti, kde pracují větší kolektivy, je dobré vybavit čističkou vzduchu.

Jak funguje imunita?

Obranných linií má náš imunitní systém hned několik. V posledních letech se ale lékaři soustředí i na střeva, konkrétně na střevní mikrobiom. Zjistili totiž, že je pro správné fungování imunity klíčový.

  • Před průnikem patogenů do těla nás chrání už samotná kůže, pokud je neporušená a zdravá. I když se v zimě radí nevysoušet zbytečně pokožku těla dráždivými mýdly, případně ji ošetřovat tělovými mléky, ruce si zejména v době virových infekcí naopak myjte pravidelně.
  • V nose, ústech a vstupních dýchacích cestách se pak nachází tzv. Waldeyerův mízní okruh (např. krční a nosní mandle). Když místní imunitní buňky zaznamenají průchod viru nebo bakterie, okamžitě informují celý imunitní systém, včetně buněk v zažívacím traktu.
  • Základní jednotkou imunitního systému jsou krevní buňky, tzv. bílé krvinky. Navzájem spolu komunikují a koordinují se tak, aby byla potlačena případná infekce a škodlivé mikroorganismy byly zneškodněny.
  • V tenkém střevě pak sídlí jakési posádky imunitních buněk, tzv. Peyerské plaky. Ty rozpoznávají, zda střevem procházejí živiny, nebo patogeny – v tom případě dají imunitnímu systému pokyn útočit. A právě tyto buňky formuje a trénuje zdravý mikrobiom neboli střevní mikrobiota, což jsou bakterie, viry, kvasinky a houby, jež žijí v našem trávicím traktu.

Infekce dýchacích cest nepřecházejte, raději zůstaňte doma

Móda a kosmetika

Antibiotika na rýmu a nachlazení nezaberou

Zdraví
Související témata:

Výběr článků

Načítám