Článek
"V Česku je každoročně zahájena dialyzační léčba až u třetiny nemocných, u nichž se o chronickém onemocnění ledvin do té doby nevědělo," varovala primářka Zuzana Bitterová z hemodialyzačního střediska v Ústí nad Labem.
Významně sníženou funkci ledvin má podle ní zhruba pět procent obyvatel, nejčastěji jsou to diabetici, lidé s vysokým tlakem a aterosklerózou. Více ohroženi jsou i členové jejich rodin, dále lidé obézní, kuřáci a lidé nad 50 let věku.
Světový den ledvin 13. března má připomenout hlavně těmto rizikovým skupinám význam včasného vyšetření. Na vybraných nefrologických pracovištích si lidé mohou nechat udělat v tento den bezplatný test.
Varujícím signálem je krev v moči
Onemocnění ledvin většinou nemá výraznější příznaky, nebo takové, že si je člověk s ledvinami nespojuje. "Varující v každém případě je krev v moči. Nedostatečnou funkci ledvin naznačují také otoky nohou", dodal primář hemodialyzačního střediska na Bulovce Vladimír Vojanec.
Ledviny přefiltrují a vyčistí každý den 200 litrů krve. Pomáhají udržovat správnou hladinu chemických látek v těle, především sodíku, fosforu a draslíku. Vyrábějí hormony, které podporují tvorbu červených krvinek v kostní dření, regulují krevní tlak a pomáhají udržovat kosti v dobrém stavu. Ledviny se nacházejí v zadní části dutiny břišní, symetricky po obou stranách páteře, na úrovni posledního žebra. Ledvina má přibližně velikost zavřené lidské pěsti.