Článek
„Ještě v sedmdesátých letech lidé při potížích páru s početím dítěte téměř automaticky předpokládali, že příčina je u ženy. Nyní se však problém s neplodností vyskytuje stále častěji na straně muže. U spermií lze totiž prokazatelně pozorovat rychlé snižování kvality,“ uvedl Petr Galle ze společnosti Vegall Pharma.
Páry oddalují snahu počít dítě
Zatímco dříve byl obvyklý počet 80 až 120 miliónů spermií na milimetr krychlový, dnes činí v průměru toto množství jen kolem 15 miliónů.
Přibližně 15 procent párů zůstává i po roce snažení o početí bez úspěchu. Kromě neléčených sexuálně přenosných chorob za to může i množství léků, které mladí užívají na potlačení projevů civilizačních chorob. Muži se rovněž snaží dítě počít v pozdějším věku než v minulosti.
To dokazuje například fakt, že se o deset let zvýšil průměrný věk mužů při prvním vyšetření poruchy plodnosti.
Mohou za to i léky
Někteří odborníci však situaci nevidí tak černě.
„Data naší spermiologické laboratoře nepotvrzují zhoršování plodnosti mladých zdravých mužů dnešní generace ve srovnání s daty získanými před desítkami let,“ upozorňuje například Jaroslav Zvěřina ze Sexuologického ústavu 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.
„Uplatňují se zde jiné faktory. Zatímco před čtyřiceti lety byli nejčastěji vyšetřováni muži mezi 20 až 25 lety, dnes se jedná o věkovou kategorii 30 až 35 let,“ dodal sexuolog.
Faktem však podle Zvěřiny je, že mladí muži mnohem častěji než dříve přežívají nejrůznější onkologická onemocnění.
Přibývá také množství těch, kteří mají cukrovku či poruchu funkce štítné žlázy nebo bojují s nějakým vleklým onemocněním.
„To vše má samozřejmě na kvalitu spermií negativní účinek. Současná generace třicátníků totiž kvůli tomu užívá řadu medikamentů, které jejich plodnost skutečně mohou ovlivňovat,“ konstatoval Zvěřina.