Článek
Vědci z University of Glasgow sledovali 19 biomarkerů krve a moči související s cukrovkou, kardiovaskulárními onemocněními, rakovinou, zdravím jater, funkcí ledvin a zdravím kostí či kloubů, které zároveň pomáhají odvrátit negativní účinky spojené s kouřením a konzumací alkoholu.
I po zohlednění potencionálně důležitých faktorů, jako je věk, pohlaví, vzdělání, etnický původ, obezita, kouření a konzumace alkoholu, na tom byli vegetariáni lépe u 13 biomarkerů. Jednalo se například o tzv. zlý cholesterol (LDL), markery jaterních funkcí spjaté se zánětem či poškozením buněk a také o hormony, které podporují růst rakovinných buněk či kreatin a bílkoviny, které zhoršují funkci ledvin.
Potenciální nevýhoda rostlinné stravy
Naopak hůře na tom byli u biomarkerů jako například vitaminu D, C, které jsou nezbytné pro zdraví kostí a kloubů. Velkou zajímavostí ale je, že měli i nižší hladinu tzv. dobrého cholesterolu (HDL).
„Výhodou vegetariánů je, že kromě toho, že nejedí červené a zpracované maso související s onemocněním srdce a některými druhy rakoviny, konzumují významně více zeleniny, ovoce, ale i semínek a ořechů, které obsahují více živin, vlákniny a dalších prospěšných látek. I z tohoto důvodu tak mají zřejmě nižší hladinu biomarkerů poukazujících na onemocnění či poškození buněk,” dodal pro Daily Mail doktor Carlos Celis-Morales z University of Glasgow.