Článek
Naprostá většina z nás uznává, že by měla víc cvičit a hýbat se. Ale jedním dechem dodáváme, že na pravidelné cvičení hledáme obtížně čas.
Řešením může být právě intenzivní intervalový trénink neboli HIIT, respektive jedna z jeho variant: Tabata.
Jeho kouzlo tkví v tom, že ušetříme čas. Podle některých vědeckých studií odpovídá 20 minut tohoto intenzivního pohybu hodině běžného cvičení.
„Vymyslel ho profesor Izumo Tabata z univerzity v Kjótu pro olympijské družstvo japonských rychlobruslařů,“ říká MUDr. Marie Skalská z Pro Fit Institutu.
„Pak ho převzali další sportovci a později objevila jeho půvab i sportující veřejnost.“
Pokud by vás tyto cviky omrzely, můžete místo nich dělat třeba dřepy, kliky nebo cokoliv jiného. To není podstatné. Důležité je dodržet cvičební schéma 20 vteřin intenzivního pohybu a 10 vteřin oddechu.
Osmkrát osm, a to celé ještě osmkrát!
Vedle fyzické kondice může tento trénink zvýšit objem svalů a jejich vyrýsování. Jeho princip spočívá ve střídání 20vteřinových intervalů, kdy cvičíme ve vysokém tempu, s 10vteřinovými intervaly odpočinku, kdy se můžeme protáhnout, projít, vydýchat, ale třeba také napít.
Tento oddech je tak krátký, že nám nestihne klesnout tepová frekvence, což je pro efekt cvičení zásadní.
U každého cviku je potřeba vystřídat oněch 20 a 10 vteřin osmkrát. To znamená, že každý jednotlivý cvik opakujeme po dobu 20 vteřin, pak 10 vteřin odpočíváme, následuje opět 20 vteřin cvičení a tak dál, viz. Schéma cvičení.
Celý blok osmi opakování jednoho cviku by měl trvat 4 minuty.
A ještě jídelníček |
---|
Pokud vás toto cvičení zaujalo, zkuste se zajímat i o to, co jíst před ním a po něm. Víc se dozvíte na www.profitinstitut.cz, rubrika Tipy, článek Co jíst před a po cvičení. |
Sestavu osmi cviků bychom měli opakovat také celkem osmkrát. Cvičíme tedy v ideálním případě 32 minut.
Začátečníci mohou tolikrát, kolikrát to zvládnou. Nemá cenu, aby se strhali hned na prvním cvičení a znechutili si ho. Ze stejného důvodu je dobré, když udělají mezi bloky i mírně delší oddech než 10 vteřin, pokud by pro ně tento interval byl moc krátký.
Tabata vypadá snadno a jednoduše, ale je velice intenzivní, proto bývá rozumnější cvičit ji ze začátku volněji, než si zvykneme na zátěž, kterou představuje. Měli bychom ji absolvovat třikrát týdně, a vždycky si dopřát den oddychu. Nejen kvůli regeneraci, ale i kvůli tomu, že svaly rostou v klidu. Kdo nemá velkou kondici, může začínat s frekvencí jednou až dvakrát týdně.
Na Tabatě je cenné, že zlepšuje výkon srdce a plic, ale také sílu a objem svalů. To není běžné. Většina fyzických aktivit posiluje spíš jedno, nebo naopak druhé.
Jejím dalším bonusem je, že pomáhá hubnout, a to docela efektivně. Umožňuje navíc dosáhnout lepší postavy a kondice v kratším čase. Zároveň s tím zvyšuje citlivost tkání na inzulín, což můžeme považovat za užitečnou prevenci proti vzniku cukrovky.
Abychom se nerozptylovali měřením času, je možné si stáhnout aplikaci Tabatatimer (http://tabatatimer.com) na smartphone nebo Tabata stopky (Tabataclock), případně jiné měření času. Svižná hudba nám pomůže udržet tempo i dobrou náladu.
Schéma cvičení
Pozor! K dalšímu cviku přecházíme až po odcvičení osmi sérií toho předchozího.
1. cvik: Horolezci, 20 vteřin
Odpočinek 10 vteřin
(to celé osmkrát zopakovat)
2. cvik: Vzpor stranou, 20 vteřin
Odpočinek 10 vteřin
(to celé osmkrát zopakovat)
3. cvik: opět Horolezci, 20 vteřin
Odpočinek 10 vteřin
(to celé osmkrát zopakovat)
4. cvik: Podřepy, 20 vteřin
Odpočinek 10 vteřin
(to celé osmkrát zopakovat)
5. cvik: znovu Horolezci, 20 vteřin
Odpočinek 10 vteřin
(to celé osmkrát zopakovat)
6. cvik: Posílení tricepsů na pažích, 20 vteřin
Odpočinek 10 vteřin
(to celé osmkrát zopakovat)
7. cvik: zase Horolezci, 20 vteřin
Odpočinek 10 vteřin
(to celé osmkrát zopakovat)
8. cvik: Podřep na jedné noze na židli, 20 vteřin
Odpočinek 10 vteřin
(to celé osmkrát zopakovat)
Celý tento kompletní blok cvičení také zopakujeme celkem osmkrát, cvičíme tedy zhruba 32 minut.
Stačí si připravit karimatku a židli.