Článek
Hlodavci, kteří dostávali tučnou stravu, se daleko obtížněji orientovali v labyrintu a hledali z něho cestu ven, než kontrolní skupina, jež byla živena běžným způsobem. Potřebovali také daleko delší dobu k tomu, aby znovu správně vyřešili úlohu, s níž už se dříve setkali a dokázali si s ní poradit.
Při jednom z experimentů si například museli vzpomenout, kde se ve vodní nádrži nachází ostrůvek, na němž mohou spočinout suchou tlapkou. Po osmitýdenním krmení potravou bohatou na tuky a cholesterol se při pátrání po něm dopouštěli podstatně většího množství chyb než jejich druzi, kteří nebyli nuceni k obžerství.
Hlasujte v anketě pod článkem: |
Dbáte na správnou životosprávu? |
Vědci z lékařské univerzity v Jižní Karolíně a v Missouri, kteří se závěry svého bádání vystoupili v San Diegu na výročním setkání Neurologické společnosti, upozorňují, že k obdobným pochodům dochází i v lidském organismu.
Nadmíra tuků může podle nich neblaze ovlivnit i mentální schopnosti člověka. Vědci ovšem zdůrazňují, že tyto poznatky nelze mechanicky přenášet z jednoho živočišného druhu na jiný, ale je třeba se jimi specificky zabývat.